Higiena okolic intymnych Intymnie

Prawidłowa higiena pochwy i okolic intymnych

prawidlowa-higiena-pochwy-i-okolic-intymnych

Czy wiesz jak prawidłowo dbać o higienę miejsc intymnych? Choć wydaje się to bardzo łatwe nawet 1 na 4 kobiety nie wie jak właściwie myć swoje narządy płciowe. Sprawdź jakie są podstawowe zasady prawidłowej higieny okolic intymnych.

Sztuka prawidłowego podmywania

Okolice intymne każdej z nas wypełnione są milionami bakterii kwasu mlekowego, które zapewniają naturalną barierę ochronną. Każde naruszenie równowagi biologicznej narządów płciowych sprawia, że są one narażone na infekcje. Bardzo łatwo doprowadzić do tego nieprawidłową higieną intymną, a także nadmierną dbałością o czystość. Jak należy myć strefy intymne?

•Podmywaj się 1-2 razy dziennie
• Myj się pod bieżącą wodą (np. pod prysznicem lub bidetem), unikaj kąpieli
•Podmywaj się zawsze od przodu do tyłu – od pochwy w kierunku odbytu
•Nie używaj gąbek ani myjek – łatwo przenoszą bakterie i zarazki
•Przeznacz do higieny intymnej osobny ręcznik, często go wymieniaj
•Nie używaj dezodorantów do okolic intymnych
•Codziennie zmieniaj bieliznę – najlepiej bawełnianą, przewiewną i nieobcisłą
•Nie depiluj okolic intymnych, usuwaj jedynie nadmiar owłosienia (np. trymerem)
•Nie stosuj irygacji i nasiadówek

Specjalna troska w czasie menstruacji

Podczas szczególnie trudnych dni bardzo ważna jest kontrola stanu higieny narządów płciowych. Jeśli to konieczne podmywaj się częściej: 3-4 razy na dobę. Unikaj noszenia tamponów na rzecz podpasek. Co najważniejsze: pamiętaj o częstej wymianie środków higienicznych.

Milena L.

Czy wiesz jak prawidłowo dbać o higienę miejsc intymnych? Choć wydaje się to bardzo łatwe nawet 1 na 4 kobiety nie wie jak właściwie myć swoje narządy płciowe. Sprawdź jakie są podstawowe zasady prawidłowej higieny okolic intymnych.

Higiena intymna w podróży i w miejscach publicznych

O czystości nie można też zapomnieć w trakcie długich podróży. Dobrze sprawdzają się do tego jednorazowe nawilżane chusteczki do higieny intymnej. Najlepiej wybrać takie, które nie mają sztucznych dodatków zapachowych. Jeśli musisz skorzystać z publicznej toalety – połóż na desce specjalną jednorazową nakładkę (lub kawałek papieru toaletowego). Po skorzystaniu z basenu, jacuzzi lub sauny weź prysznic i umyj dokładnie miejsca intymne.

Dodatkowa ochrona podczas wahań hormonalnych

Okresem, w którym szczególnie trzeba dbać o higienę okolic intymnych jest czas wahań hormonalnych (np. menopauza, ciąża, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych). Zmiany zachodzące w tym czasie w organizmie są bardzo często przyczyną podrażnień i infekcji. Oprócz zwykłej higieny warto dodatkowo zadbać o naturalną równowagę bakteryjną pochwy przyjmując suplementy diety. Preparat ProFemin Intima{nofollow}, który zawiera trzy szczepy pałeczek kwasu mlekowego naturalnie występujące w pochwie, dlatego doskonale uzupełnia florę bakteryjną.

Prawidłowa higiena intymna daje nie tylko poczucie świeżości, czystości i komfortu. Jest ważna przede wszystkim dlatego, że zapobiega powstawaniu groźnych infekcji i stanów zapalnych.

Milena L.

Komentarze (5)

elle@elle

7 lat temu

CZARNULKO JAK KTO CHCE ,DAWNIEJ PLYNOW DO HIGIENY INTYMNEJ NIE BYLO ALE MYDLO ZWLASZCZA SZARE MA ODCZYN BARDZO MOCNO ZASADOWY I NIE POWINNO SLUZYC DO HIGIENY OKOLIC INTYMNYCH ZEBY NIE ZKŁOCAC NATURALNEJ FLORY BAKTERYJNEJ,KUP LEPIEJ DOBRY ZEL Z PALECZKAMI KWASU MLEKOWEGO NP,LACTACID FEMINA :)))NIEDROGI I WYDAJNY

czarnulka

8 lat temu

a ja ostatnio mam watpliwosci czy nie przesadzam z plynami do mycia okolic intymnych, zawsze kupuje plyny z kwasem mlekowym z apteki, a gdzies slyszalam ze mozna stosowac szare mydlo, co o tym myslicie??

pati25

8 lat temu

Nie wszystkie kobiety wiedzą jak prawidłowo powinno się dbać o miejsca intymne.Często popełniają błędy.Powinny zapoznać się z tym artykułem.Ja ,po przeczytaniu wiem,że moja pielęgnacja jest prawidłowa :-):-X

Mindi

8 lat temu

Z ciekawością przeczytałam artykuł i z ulgą stwierdziłam, że nie popełniam błędów. Zdarza mi się mieć stan zapalny ale jest zwykle wynikiem leczenia antybiotykami. Wtedy stosuję probiotyki, w różnej postaci i to mi skutecznie pomaga 🙂

drobina

9 lat temu

Proste i oczywiste rady, ale warto o nich przypominać, bo nie wszystkie kobiety o nich pamiętają. Często chodzę na basen i widzę jakie „cuda” kobiety stosują pod prysznicem. Najczęściej jest to nagminne używanie gąbek i myjek oraz wszelkich „pachnidełek” do okolic intymnych. Nie mam odwagi powiedzieć im o tym wprost:( Może przeczytają ten artykuł?:-X

Zostaw komentarz