ABC menopauzy Menopauza

Potrzeba suplementacji w czasie przekwitania

potrzeba-suplementacji-w-czasie-przekwitania

W różnych okresach życia zmienia się nasze zapotrzebowanie na określone substancje odżywcze, minerały, witaminy. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Teoria a praktyka suplementacji

Teoretycznie wszelkie potrzebne do życia substancje dostarczamy naszemu ciału wraz z jedzeniem. Układ pokarmowy za pomocą skomplikowanych mechanizmów wydobywa to, czego mu brakuje w danej chwili, a czasem nawet trochę na zapas.

Dlaczego „teoretycznie”? Niestety nasza dieta nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednią dawkę potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mikro- i makroelementów. A nawet, jeśli pilnujemy, by odpowiednio jeść, nie zawsze nasz układ pokarmowy jest w stanie wszystko przyswoić.

W praktyce często zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie skomponować diety, która w całości pokryje zwiększone zapotrzebowanie na daną substancję. Po prostu nie zdążymy przyswoić go w odpowiedniej ilości, zanim zostanie wydalone wraz z resztkami pokarmu.

Co to są suplementy diety?

Suplement to inaczej uzupełnienie, w tym wypadku będzie to preparat, która dostarcza organizmowi konkretną substancję w łatwo przyswajalnej, skoncentrowanej dawce. Może to być suplement żelaza dla kobiet z obfitymi krwawieniami miesięcznymi, magnezu dla osób uczących się, witaminy dla osób o obniżonej odporności.

Oleofarm

W różnych okresach życia zmienia się nasze zapotrzebowanie na określone substancje odżywcze, minerały, witaminy. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Suplementy stosujemy w sytuacji, gdy nasze ciało nie jest w stanie samo wyprodukować lub przyswoić danej substancji. W różnych okresach życia zapotrzebowanie się zmienia – czego innego potrzebuje szybko rosnące dziecko, czego innego kobieta w ciąży, a zupełnie czego innego kobieta przechodząca menopauzę.

Ten ostatni okres jest szczególnie ważny dla kobiet, gdyż powoli, ale nieubłaganie zmniejsza się w ich ciele produkcja estrogenu, hormonu odpowiedzialnego za właściwe funkcjonowanie wielu narządów, dobrą pamięć, wygląd, prawidłową gospodarkę tłuszczów. Można nawet górnolotnie powiedzieć, że to właśnie on sprawia, że kobieta jest kobietą, gdyż bierze udział w procesie kształtowania kobiecego wyglądu, a także budowę i funkcjonowanie żeńskich narządów płciowych.

Bez estrogenu, który zawiaduje cała masą procesów, ciało kobiety przechodzi gwałtowne zmiany. Zwiększa się ryzyko chorób kości, pojawiają się problemy natury intymnej (suchość pochwy, dyspareunia, atrofia pochwy), zaburzenia pamięci i koncentracji. Zmienia się wygląd i samopoczucie, pojawiają się uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, zimne poty.

Zmienia się również metabolizm kobiety – układ pokarmowy pracuje wolniej i gorzej przyswaja potrzebne substancje.

W czasie przekwitania suplementacja jest prawdziwym wybawieniem dla wielu kobiet, gdyż pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu witamin i minerałów, ale również daje nam możliwość uzupełnienia brakującego hormonu, estrogenu.

Oleofarm

W różnych okresach życia zmienia się nasze zapotrzebowanie na określone substancje odżywcze, minerały, witaminy. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Możemy to uczynić przyjmując suplementy diety, zawierające fitoestrogeny, czyli roślinne hormony, które pozwalają zastąpić brakujący estrogen. Zazwyczaj są to preparaty zawierające ekstrakt z soi, czerwonej koniczyny lub lnu.

Prawidłowa suplementacja podczas menopauzy

Skoro fitoestrogeny możemy znaleźć w roślinach, to czemu nie poprzestać na wprowadzeniu ich do diety? Niestety, w związku ze zwolnionym metabolizmem podczas menopauzy nasz układ pokarmowy może po prostu nie dać rady przetworzyć ich w taki sposób, by w pełni pokryć zapotrzebowanie na estrogen.

W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po preparat, który zawiera nie tylko odpowiednio wysoką dawkę czynnej substancji, ale również jest łatwo przyswajalny. Takim preparatem jest Ligunin, który zawiera cenne fitohormony – lignany lniane.

Uzyskiwane są one z siemienia lnianego, które nie raz gościło na naszych stołach, dzięki czemu nasz układ pokarmowy potrafi je rozpoznać i łatwiej przetrawić.

Oleofarm

W różnych okresach życia zmienia się nasze zapotrzebowanie na określone substancje odżywcze, minerały, witaminy. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Należy jednak wspomnieć, że osoby które przyjmują leki hormonalne (w tym hormonalne środki antykoncepcyjne) oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią przed spożyciem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.

Prawidłowa suplementacja podczas menopauzy to podstawa dobrego samopoczucia, a także klucz do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wielu chorób, zmniejszenia uciążliwości objawów przekwitania i niezastąpiona pomoc dla naszego ciała.

Niemniej jednak należy pamiętać, że utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia wymaga zrównoważonego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety.

Oleofarm

Komentarze (11)

agnieszkap

9 lat temu

Ja biorę od miesiąca suplement żelaza hemowego. Mam niedokrwistość. Lekarz podpowiedział mi, że nie ma sensu kupować innych, niż żelazo hemowe tabletek, bo można się po nich bardzo źle czuć, a na efekty trzeba czekać bardzo długo. Taką nową wiedzę nabyłam, więc przekazuję dalej.

pati25

9 lat temu

Duży jest wybór różnych suplementów.Ja raczej jestem za tym,aby organizmowi dostarczać witamin i mikroelementów w naturalny sposób,w pokarmach.Łykam tylko magnez i wapń.Staram się jeść dużo warzyw i owoców

dulcynea

9 lat temu

Ja nie przesadzam ze stosowaniem suplementów.
Uważam , że naturalne składniki witaminy , mikroelementy są najzdrowsze. Jednak od czasu do czasu daję się skusić , szczególnie w okresie gdy brak świeżych owoców czy warzyw

Danusiate

9 lat temu

Też staram się być ostrożna, jeśli chodzi o suplementy. Jeżeli już jakiś stosuję – to wybieram taki z naturalnych składników.

Tess

9 lat temu

Dobrze, że jest taki duży wybór suplementów i każdy może wybrać coś dla siebie. Jednak za każdym razem trzeba przemyśleć konieczność stosowania leku, nawet roślinnego. Wszystko powinno się konsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy bierzemy już inne leki na cholesterol, cukrzycę czy serce. Ja łykam tylko Multuwitaminę gdy robią mi się zajady w kącikach ust.

stazyz

9 lat temu

Drobinko popieram:) ja również uważam, że najpierw odpowiednia dieta, a gdy zjawią się jakieś niedobory, to najlepiej wyregulować je warzywami, owocami czy innymi składnikami pokarmowymi. Do suplementów i leków sięgajmy w ostateczności. Czy wiecie, że z miesiąca na miesiąc zwiększa się zużycie różnego rodzaju preparatów witaminowo – odżywczych. W aptekach i różnego rodzaju sklepikach zostawiamy ogromne kwoty pieniędzy! A przecież tak mało potrzeba:P Prawidłowe, urozmaicone odżywianie, ruch i odpowiedni odpoczynek ( czas dla siebie, sen) czyli zdrowy styl życia i i i i już:-X:-X

drobina

9 lat temu

Filo: na suplementy zawsze jest czas, spróbuj innych sposobów. Kiedyś miałam duże niedobory żelaza więc zaczęłam jeść wątróbkę i kaszankę (organizm bardzo dobrze przyswaja zawarte w nich żelazo). Jeśli nie lubisz podrobów, to możesz spróbować brokułów albo szpinaku (w przypadku tych produktów organizm jednak słabiej przyswaja żelazo).
Pamiętaj też, że nadmiar żelaza powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca oraz choroby nowotworowe.

Mindi

9 lat temu

W moim przypadku suplementy są bardzo potrzebne. Miewam niedobory żelaza i magnezu, co sprawdzałam i chyba słabo mi się przyswajają bo samo pożywienie nie wystarcza. Oprócz tego zawsze miałam słabe włosy i paznokcie a ostatnio mi się ich stan poprawił 🙂

Zostaw komentarz