Encyklopedia menopauzy Menopauza

Potrzeba odpoczynku dojrzałej kobiety

potrzeba-odpoczynku-dojrzalej-kobiety

Zaburzona równowaga hormonalna w okresie okołomenopauzalnym może sprawić, że błędnie będziesz odczytywać sygnały, które wysyła Twoje ciało. Nie utożsamiaj ich od razu z chorobą, lecz i nie ignoruj, mówiąc: „To wina wieku. Nic na to nie poradzę”. Potrzeba odnalezienia złotego środka – niech to wyrażenie stanie się Twoją dewizą.

Zapamiętaj: objawy menopauzy – mniej lub bardziej dokuczliwe – to wynik kumulacji wielu czynników, jak choćby Twój ogólny stan zdrowia, uwarunkowanie genetyczne, czy dotychczasowy styl życia. W celu łagodzenia symptomów przekwitania nieraz wskazywaliśmy na odpowiednią dietę oraz potrzebę ruchu, jako najprostsze i najlepsze sposoby radzenia sobie z objawami klimakterium. Nie znaczy to jednak, że musisz być cały czas na diecie oraz biegać z jednych zajęć ruchowych na drugie. Dbałość o potrzeby ducha jest równie istotna.

Do tej pory produkowane przez Twoje ciało estrogeny, dbały zarówno o samo poczucie jak i dobrą kondycję układów krwionośnego i kostnego. Teraz niedobór hormonów wywołuje szereg dokuczliwych objawów jak uderzenia gorąca, pocenie się, bezsenność, labilność emocjonalną, a nawet kołatanie serca.

Obok aktywności ruchowej i diety tak samo istotną sprawą dla komfortu życia kobiety dojrzałej jest najzwyklejszy odpoczynek. Ważne, abyś swój wolny czas wykorzystała właściwie, z pożytkiem dla Twojego ciała i ducha. Możesz wybrać się na spacer, obejrzeć ulubiony serial, zabrać się za czytanie długo odkładanej na bok książki lub skusić się na „power nap”, czyli krótką, dodającą energii drzemkę.

A. Złotkowska

Zaburzona równowaga hormonalna w okresie okołomenopauzalnym może sprawić, że błędnie będziesz odczytywać sygnały, które wysyła Twoje ciało. Nie utożsamiaj ich od razu z chorobą, lecz i nie ignoruj, mówiąc: „To wina wieku. Nic na to nie poradzę”. Potrzeba odnalezienia złotego środka – niech to wyrażenie stanie się Twoją dewizą.

Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą w domu, która musi dbać o porządek i czystość. Zaangażuj w obowiązki domowe pozostałych członków rodziny. W razie ich buntu, posłuż się menopauzą jako wymówką i zwolnij się z ogromu pracy, którą wykonywałaś przez ostatnie lata praktycznie sama. Nawet jeśli początkowo będzie im to szło opornie, doradzaj, lecz nie pomagaj, niech zrozumieją, na czym polegała Twoja dotychczasowa praca w domu. Poza tym zdobyte umiejętności z pewnością przydadzą się Twoim latoroślom w dorosłym życiu.

Odpoczynek to coś co kobiecie w Twoim wieku po prostu się należy i nie ma czego wstydzić. Dzięki niemu unikniesz rozdrażnienia i nagłych napadów irytacji, czyli niesławnych już humorów menopauzalnych.

Drogie Panie, nie ignorujcie zmian w sferze emocjonalnej, które zauważycie w tym okresie, pozwólcie sobie na chwile wytchnienia. Mniejsza odporność psychiczna, spowodowana ustaniem jajnikowej syntezy estrogenów i progesteronu, może spowodować zaburzenia autonomicznego układu nerwowego. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w podzakładce Menopauza w umyśle.

A. Złotkowska

Komentarze (8)

sirena46

11 lat temu

U mnie rodzina jest bardzo wyrozumiała i z odpoczynkiem nie mam problemu. Chociaż mam takie dni, że biegam jakbym miała 18 lat, a są dni, że nic mi się nie chce. Zauważyłam jednak ,że faktycznie coraz bardziej człowiek się męczy przy różnych pracach domowych.

ell@

12 lat temu

Pauzko, idzie zima, wcześnie zapada zmrok, ciśnienie wariuje – no to czasem trzeba sobie więcej pospać.. poodpoczywać.
Na wiosnę znowu przybędzie nam energii.

pauzka

12 lat temu

Tak ”power” samoistnie uległ wyciszeniu az się sama zastanawiam
gdzie on jest, ale wciąż go pobudzam- a jak czuję się jakoś nie tak-najlepiej
na mnie działa drzemka.)

mjbz

12 lat temu

cyt: „dpoczynek to coś co kobiecie w Twoim wieku po prostu się należy „…tez tak uważam i czuję ,że nie mam już tego „powera” co kiedyś i żeby dobrze funkcjonować, poprostu musze też odpoczywać.

pati25

12 lat temu

Z wielką przyjemnością przeczytałam artykuł.Autorka porusza istotną kwestię.Odpoczynek jest nam potrzebny w tym zabieganym świecie.Starajmy się znaleźć chwilę dla siebie aby odpocząć,zrelaksować si

ell@

12 lat temu

Nigdy nie odmawiałam sobie prawa do wypoczynku.
Od dawna uwielbiam bujając się w hamaku czytać książki. To ulubiona forma (biernego fizycznie) odpoczywania latem – bo prawdę mówiąc zdecydowanie lepiej odpoczywam jeżdżąc rowerem i swobodnie puszczając myśli w pejzaż 🙂

Zostaw komentarz