potrzeba-matka-wynalazku-historia-stanika

Świadomość, iż mamy na sobie zmysłową bieliznę, wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Na rynku można znaleźć różne staniki: bardotki, sportowe oraz push-upy. Kto uszył pierwszy biustonosz i dlaczego ta część garderoby do dziś elektryzuje męską część społeczeństwa?

Wraz z nadejściem nowej epoki zmieniał się sposób postrzegania ludzkiego ciała. Po latach światłych, następowały ciemne, w którym nagość była traktowana jako grzech. Gdyby zobrazować stosunek ludzi do własnej fizyczności na osi, powstałaby sinusoida. W starożytności poświęcano wiele uwagi potrzebom ciała, o czym świadczą rzeźby i antyczne utwory. Nie tylko mężczyźni pracowali nad atrakcyjną, umięśnioną sylwetką, tego zadania podejmowały się również kobiety. Rzeźby starożytnych artystów stanowiły wierne odwzorowanie ludzkiego ciała, antyczni twórcy podkreślali również genitalia, ponieważ uważali je za piękne. Średniowiecze przyniosło zmianę mentalności, Kościół potępiał osoby, które hołdowały ciału. Powszechne stało się umartwianie oraz asceza.

Piersi – intymna część ciała. Historia stanika

Gliniana figurka, która powstała w Mykenach 4 tysiące lat p.n.e., przedstawia boginię z owiniętymi piersiami. Świadczy ona niewątpliwie o sposobie postrzegania kobiecego ciała. Biust od wieków uchodzi za intymną część ciała, której nie należy wystawiać na widok publiczny. Egipcjanki również ukrywały swoje piersi przed postronnymi obserwatorami, zakładając dodatkową tunikę. Czy domyślasz się, kto stworzył pierwszy biustonosz? Dokonali tego starożytni Grecy, a potrzeba po raz kolejny okazała się matką wynalazku. Sport odgrywał niezwykle istotną rolę w życiu spartanek, aczkolwiek podczas ćwiczeń towarzyszył im ogromny dyskomfort. W związku z tym, iż biust przeszkadzał im w swobodnym poruszaniu się, opracowano specjalną opaskę podtrzymującą piersi. Dlaczego mieszkanki Rzymu ukrywały swoje atuty, obwiązując je kilkukrotnie? W czasach, w których przyszło im żyć, panie hojnie obdarzone przez naturę stanowiły obiekt kpin i niewybrednych żartów. W związku z tym tuszowano biust.

Warto jednak pamiętać, iż staniki noszone przez starożytne Greczynki znacznie odbiegały od tych, które znamy ze sklepów z bielizną. W czasach antycznych problem stanowiły materiały, większość tkanin była twarda i szorstka w dotyku. Lniane staniki mogłyby podrażniać cienką skórę biustu. Zanim kobiety zaczęły nosić „normalne” biustonosze, upłynęło jeszcze wiele czasu. Wcześniej zawrotną karierę zrobił gorset. Wraz z nastaniem mody na szczupłą sylwetkę i wąską talię zaczęto poszukiwać rozwiązania, które poprawiłoby kobiece proporcje bez ćwiczeń. Dobrze usytuowane panie chciały być piękne, ale nie zamierzały odmawiać sobie smakołyków. Gorset zrewolucjonizował ich życie, ponieważ modelował sylwetkę. Za jego sprawą każda kobieta mogła cieszyć się talią osy. Niestety, pogoń za atrakcyjną sylwetką miała swoją cenę. Ucisk, jakiego na co dzień doświadczały panie, nierzadko przyczyniał się do omdleń i napadów duszności.

Irmina