półpasiec

Każdy zna ospę wietrzną i większość osób na nią chorowała. Półpasiec jest wywoływany przez takie same wirusy, jednak jest chorobą znacznie bardziej bolesną, niż ospa oraz pojawiającą się częściej u dorosłych, niż u dzieci.

 

Co powoduje półpasiec?

Półpasiec nie jest przyjemną chorobą, ponieważ może powodować sporo bólu. Jak już wspomniano odpowiedzialne są za nią takie same wirusy, jak za ospę wietrzną. Po przejściu popularnej ospy – zazwyczaj w dzieciństwie – choroba przechodzi w stan uśpienia. O ile jest się uodpornionym na powtórne zachorowanie na ospę, o tyle nie ma się nigdy gwarancji, że w pewnym momencie nie dojdzie do rozwoju półpaśca. Choroba zaczyna rozwijać się, kiedy wirus uśpiony w pobliżu nerwów czuciowych rdzenia kręgowego zaczyna powtórnie swoją aktywność. Zazwyczaj następuje to u osób dorosłych, szczególnie po 50-tym roku życia. Istotne jest mieć świadomość, że nawet jeśli nie chorowało się na ospę wietrzną, po przebywaniu z osobą chorą na ospę można złapać nie ją, ale właśnie bolesnego półpaśca. Przenosi się on drogą kropelkową, czyli wystarcz kichnięcie albo kaszel chorego, żeby wirus dostał się do ciała.

 

Jak leczyć półpasiec?

Na początku półpasiec nie daje bardzo nietypowych objawów. Można wręcz zlekceważyć początek choroby albo uznać, że jest to tylko przeziębienie, które da się wyleczyć herbatą z miodem oraz witaminą C.

Do pierwszych symptomów należy bowiem nieco podwyższona temperatura – ale nie przekraczająca zazwyczaj 38 st. Celsjusza – ból gardła, ogólne osłabienie. Jak łatwo zauważyć objawy przypominają wiosenne lub zimowe przeziębienie, a o tym, że rozwija się inna choroba chory przekonuje się dopiero, kiedy pojawia się mocny ból nerwów, przy których znajduje się wirus. Wynika to z pojawienia się stanu zapalnego nerwu czuciowego, co skutkuje silnym, piekącym bólem oraz pojawieniem się w tej okolicy wysypki. Ma ona postać pęcherzyków. Najpierw może być ich tylko kilka, lecz do 4 dni pojawia się ich znacznie więcej. Wydzielina wewnątrz pęcherzyków stopniowo wysycha tworząc suche krosty bądź strupki. Obszarem, który najczęściej jest atakowany przez chorobę jest tułów, plecy, jak również twarz. Warto pamiętać, że choć wysypka jest swędząca, drapanie się nie ma sensu, gdyż nie powoduje przyjemnej ulgi, ponieważ to nie skóra choruje, ale nerwy. Dodatkowo drapanie niesie ryzyko rozdrapania wysypki i dodatkowego zakażenia, utrudniającego leczenie.

objawy półpaśca

Sposoby leczenia półpaśca

Choroba nie jest niewyleczalna ani bardzo zaraźliwa, choć dla bezpieczeństwa swojego oraz innych dobrze jest pozostać w domu na 3 tygodnie. Konieczne jest również zasięgnięcie porady lekarskiej i otrzymanie odpowiednich leków. Zazwyczaj są to tabletki przeciwbólowe oraz antywirusowe, choć nie tylko. Gdy dolegliwości bólowe są szczególnie uciążliwe, wówczas lekarz może zalecić serie zastrzyków z witaminą B1 oraz B12. Witaminy z tej grupy mają niezwykle istotny wpływ dla układu nerwowego, dlatego są w stanie pomóc w jego leczeniu oraz zmniejszeniu stanu zapalnego. Dodatkowo, jeśli półpaścowi towarzyszy nieprzerwane swędzenie przyda się smarowanie wyprysków papką wykonaną na bazie cynku. Załagodzi ona wysypkę, jak również zmniejszy odczuwane swędzenie.

Leczenie trwa przez 2, maksymalnie 3, tygodnie. Po jednym zachorowaniu zazwyczaj już więcej nie powraca, chyba że ma się bardzo osłabioną odporność, np. w związku z innymi chorobami.

Karolina Skrzek