Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Polipy – co warto wiedzieć

polipy-co-warto-wiedziec

Mechaniczne bądź chemiczne podrażnienie śluzówki powoduje rozrost komórek nabłonkowych błon śluzowych. To właśnie one wraz z naczyniami krwionośnymi i tkanką łączną tworzą polipy.

Zmiany tego rodzaju nie mają charakteru nowotworowego, jednakże zdarzają się przypadki, że niektóre stają się złośliwe. Polipów nie da się zlikwidować w sposób farmakologiczny, należy je operować. Umiejscawiają się tam, gdzie błony śluzowe: w nosie, przełyku, czasem w uchu, zatokach szczękowych, krtani, jelicie grubym, w macicy i trzonie macicy. Szczególnie kłopotliwe i groźne są te 3 ostatnie rodzaje, dla tego na nich się skupiliśmy.

Polipy jelita grubego

Polipy jelita grubego to nieprawidłowy rozrost ściany jelita grubego. Mogą mieć wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Polipy powodują parcie na stolec, nieskuteczne wypróżnienia, krew w stolcu lub krwawienie z odbytu (bez wypróżnienia) i ciemne stolce z domieszką śluzu, czasem jednak nie dają żadnych objawów. Najczęściej wykrywa je się przypadkowo, podczas badania radiologicznego przewodu pokarmowego, kolonoskopii.

Polipy są zazwyczaj niezłośliwe, ale nie można tego określić na podstawie zwykłego badania. Należy polip oddać do badania histopatologicznego. Często rak jelita grubego rozwija się z polipa, dlatego usuwanie polipów może zapobiegać rozwojowi nowotworu. Istnieje kilka technik usuwania polipów. Małe można poddać koagulacji, bądź usunąć standardowymi kleszczykami do pobierania wycinków. Natomiast wówczas gdy polipy są duże usuwa się je przez kolonoskop, wprowadzając metalową pętlę, która usuwa polip przy użycia prądu elektrycznego. Zabiegi usuwania polipów są zazwyczaj bezbolesne.
Należy systematycznie kontrolować swój stan zdrowia, ponieważ polipy mogą powrócić.

Polipy macicy

Polipy macicy to przerost tkanki kanału szyjki macicy i zwykle wystaje do pochwy, przyczyną tego może być uszkodzenie szyjki macicy. Natomiast polip trzonu macicy, rozwija się wewnątrz jamy macicy z pogrubionej błony śluzowej. Mogą one doprowadzić do blokady kanału szyjki i wystawać na zewnątrz do pochwy.

Nie można do końca określić przyczyn występowania narośli. W niektórych przypadkach ryzyko ich wystąpienia może być zwiększone po przez zaburzoną równowagę hormonalna, w tym podwyższone stężenie estrogenów. Polipy macicy zazwyczaj pojawiają się u kobiet w wieku menopauzalnym. Często nie wykazują żadnych objawów, czasem mogą pojawić się upławy, krwawienie międzymiesiączkowe, plamienia (przede wszystkim po stosunku). Mogą również wywoływać bóle podobne do porodowych oraz stan zapalny. Polipy, które zamykają wejście do kanału szyjki macicy mogą przyczyniać się do niepłodności, dlatego należy je jak najszybciej usunąć.

Rozpoznanie polipów macicy nie jest trudne. Wykrywa się je podczas badania ginekologicznego. Niektóre polipy są niewidoczne, ale objawowe np. powodują krwawienie. Należy wówczas wyłyżeczkować wnętrze jamy macicy, albo zastosować histeroskopię. Te dwa zabiegi pozwalają na usunięcie polipów. By wykluczyć obecność nowotworu pobiera się materiał do biopsji.

Kanka

Komentarze (6)

drobina

9 lat temu

Paskudna sprawa z tymi polipami. Niedawno poczułam się tak, jakby mnie ktoś rąbnął obuchem w głowę. Okazało się, że też go mam.:( Właśnie umówiłam się z moją lekarką na zabieg w styczniu.

filodendron

10 lat temu

Miałam polipy na macicy -malutkie od 2do 6 mm,ale bardzo dokuczliwe, powodujące długię krwawienia i krwotok, po wyłyżeczkowaniu nic się nie poprawiło.Miałam dwie operacje ,by usunąć te polipy {były w trudnym miejscu}.Do tego dostałam hormon na 5 lat, nie krwawię,ale dziwnie słabo się czuję , może to od tego hormonu.Mojej koleżance 2 razy odrastały polipy, lekarz stwierdził ,że przydałoby się odtruć organizm.Zielarz kazał jej łykać 20 tabletek sylimarolu dziennie i specjalną bezmięsną dietę.Teraz już od lat ma spokój, dobrze sie czuje.

pati25

10 lat temu

Została tu poruszona brdzo ciekawa sprawa ,która może dotyczyc większości kobiet.Z polipami nigdy nie wiadomo czy ich nie mammy.Dopiero gdy zauważymy jakieś niepokojące obbjawy i idziemy na badania to dowiadujemy się,że mamy polipa.

citula26

11 lat temu

Ciekawy artykuł, tym bardziej, że temat mnie dotyczy już raz miałam polipa usuwanego ale jeszcze jeden(ostatnio mnie lekarz powiadomił)mi się niestety utworzył 🙁 paskudna sprawa

okulary

11 lat temu

Artykuł porusza ciekawą sprawę, wynika że człowiek nawet nie wie czy ma taką narośl jeśli to przebiega bezobjawowo to tym bardziej .Nie można też się takiego polipa ustrzec,bo nie wiadomo skąd się bierze przykra sprawa.Ważne jest napewno jak się zuważy jakieś niepokojące objawy,żeby nie lekceważyć.

Zostaw komentarz