poczucie-kontroli-nad-zyciem

Nie lubimy niepewności – do tego stopnia, że wolimy wybrać gorszą, ale pewną opcję, niż lepszą, ale niepewną. O wiele lepiej nam się żyje w sprawdzonych, znajomych warunkach. Co to znaczy mieć poczucie kontroli?

Według psychologów ludzie potrzebują czuć kontrolę nad własnym życiem, alby móc dobrze funkcjonować. Jeśli im tego brakuje, pojawiają się bardzo istotne problemy – psychiczne i zdrowotne.

REKLAMA

Kontrola w naszym życiu

Kontrola przede wszystkim daje nam poczucie bezpieczeństwa. Ludzie różnią się między sobą poziomem potrzeby kontroli – są tacy, którzy potrafią „iść na żywioł”, inni z kolei spędzą długie godziny planując i ubezpieczając się na każdą możliwą okazję.

Różnice są spowodowane nie tylko osobowością, ale również tym, jak wyglądało nasze dzieciństwo.

Ludzie przekonani o własnej wartości, nie mają bardzo silnej potrzeby kontrolowania wszystkiego i wszystkich. Im bardziej ktoś stara się kontrolować swoje życie i życie innych – tym gorzej o sobie myśli. Czuje się dobrze jedynie wtedy, kiedy zmusza innych do posłuszeństwa, albo jeśli wszystko zrobi idealnie.

Osoby z dużą potrzebą kontroli są zazwyczaj pedantyczne, wpadają w złość, kiedy coś idzie nie po ich myśli, nie potrafią myśleć elastycznie. Co ciekawe – im bardziej chaotyczne było ich dzieciństwo, tym bardziej dążą do kontrolowania wszystkiego w swoim otoczeniu. Równie często powodem silnej potrzeby kontroli jest surowe, formalne wychowanie, z wyraźnymi nagrodami za zachowanie się zgodnie z regułami.

Joanna Pastuszka-Roczek

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ