pilates-obrecz-sily

Bóle pleców to jeden z tych objawów chorobowych, który pojawia się z wiekiem, zaskakuje nas w okresie menopauzalnym i dopiero wtedy uświadamia nam, że zapracowaliśmy sobie na niego wieloma latami garbienia się, ograniczania ruchu i ogólnie brakiem dbałości o nasz kręgosłup. Najczęstszą przyczyna bólu pleców obok złej postawy są słabe mięśnie brzucha.

Zaletą metody pilates jest pokazanie ćwiczącym różnicy w skuteczności wykonywania tych samych ćwiczeń z napięciem brzucha i bez jego zaangażowania. Każdy kto poczuł tę różnicę powinien zrozumieć na czym polega pierwsza zasada pilatesa, nazywana budowaniem siły obręczy środkowej.

Przez wciągnięcie brzucha włączasz do pracy wszystkie mięśnie głębokie okolicy brzucha i starasz się utrzymać to napięcie w ciągu całego treningu. Początkowo jest to trudne, ale staraj się „przyklejać pępek do kręgosłupa” przynajmniej przed wejściem w każdą pozycję. Z czasem stanie się to nawykiem, który będzie Ci towarzyszył na co dzień i złagodzi bóle pleców. Napinając mięśnie brzucha podczas pracy siedzącej czy jazdy samochodem pozwolisz odpocząć kręgosłupowi i z czasem zauważysz wyprostowana sylwetka przysporzyła ci parę centymetrów wzrostu.

Czy wiesz jak zbudowany jest Twój brzuch?

Ta wiedza przyda Ci się, aby wizualnie zrozumieć, dlaczego napięcie w okolicy brzucha jest tak ważne w trakcie wykonywania ćwiczeń pilates. Mięsień prosty ułożony jest pionowo od mostka do miednicy, a jego funkcją jest zginanie tułowia. Jego najsłabszą częścią u większości z nas jest odcinek poniżej pępka. Inne dyscypliny sportowe zajmują się wzmacnianiem właśnie tego mięśnia, zapominając, że przepracowany może przyczynić się do przyjmowania niewłaściwej postawy.

Anna J