Peeling kwasowy

Peeling kwasowy ma na celu złuszczenie naskórka w krótkim czasie dzięki zastosowaniu specyfiku z niskim pH. Choć jest skuteczny i przynosi bardzo zadowalający efekt, nazywany jest metodą dla zaawansowanych ze względu na trudność jego wykonania w warunkach domowych. Skóra po zastosowaniu peelingu kwasowego jest promienna i gładka, ale czy sposób ten faktycznie spowalnia procesy starzenia się skóry?

Nasza skóra zaczyna starzeć się już po 25. roku życia. Cera traci wtedy swoją elastyczność, powoli staje się sucha, szorstka i szara. Pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne i strukturalne, a także bruzdy czy blizny po wypryskach. Peelingi mają na celu złuszczenie zrogowaciałego naskórka, co nadaje skórze ładniejszy wygląd. Peeling kwasowy jest jedną z bardziej skutecznych metod, ale także trudną do wykonania w domu.

Peeling – sposób na ładną skórę

Nazwa peeling odnosi się zarówno do środków kosmetycznych, służących do złuszczenia naskórka, jak i zabiegów stosowanych w kosmetyce i dermatologii, które nazywamy inaczej eksfoliacją. Metody używane podczas zabiegu złuszczania naskórka mogą być mechaniczne (ścieranie za pomocą twardych drobin), fizyczne (użycie lasera lub krioterapii) oraz chemiczne (wykorzystanie substancji chemicznych, takich jak kwasy lub enzymy). Eksfoliacji możemy dokonać na różnych poziomach – od usunięcia naskórka tylko na powierzchni skóry po działanie na jego głębokie warstwy. Środki do peelingu goszczą w łazienkach większości kobiet, jako że poprawiają wygląd skóry i nadają jej gładkość. Kosmetyki i zabiegi złuszczania naskórka stosowane są też w leczeniu skóry trądzikowej i łojotokowej. Ich kolejną, niezwykłą właściwością, jest poprawa kondycji cery dojrzałej, która straciła elastyczność, stała się sucha i brakuje jej jędrności. Peeling spłyca zmarszczki i usuwa efekty fotostarzenia się. Warto po niego sięgnąć!

Peeling kwasowy – kwasy AHApeeling-kwasem-migdałowym

Peeling kwasowy jest odmianą peelingu chemicznego, który wykorzystuje substancje o niskim pH, takie jak kwasy AHA (alfa-hydroksylowe), kwas pirogronowy czy kwas trójjodooctowy. Kwasy AHA powszechnie występują w przyrodzie. Znajdziemy je w mleku, trzcinie cukrowej i owocach. Nie potrafią przenikać przez warstwę sebum, dlatego stosuje się je na wierzchnich partiach naskórka. W eksfoliacji najczęściej wykorzystuje się kilka z nich. Najpopularniejszy jest kwas migdałowy, który występuje naturalnie w gorzkich migdałach. Doskonale sprawdza się w zabiegach dla osób z cerą trądzikową i z zaskórnikami, bo działa w ujściach gruczołów łojowych i ma działanie antybakteryjne.

Peeling kwasowy o działaniu odmładzającym

Wyjątkowe działanie dla skóry starzejącej się wykazuje kwas pirogronowy, który w naturze występuje w sfermentowanych owocach i occie. Substancja ta działa na wszystkich poziomach skóry. W warstwie naskórka poprawia koloryt cery, nie pozwala na rozwój zaskórników i zabija bakterie. Na poziomie skóry właściwej pobudza fibroblasty produkujące kolagen i elastynę, a to właśnie te włókna nadają cerze jędrność. Kwas pirogronowy hamuje także wydzielanie łoju i obniża pH skóry. Można powiedzieć o nim, że działa dobroczynnie na młodzieńczą skórę o skłonnościach do trądziku, a także zyskuje na nim cera dojrzała, która straciła elastyczność i ma przebarwienia. Silniejszy od niego jest kwas trójjodooctowy (TCA), którego działanie wywołuje pieczenie i dyskomfort. Po jego zastosowaniu skóra staje się ciemna, po czym naskórek pęka i złuszcza się. TCA ma najsilniejsze działanie odmładzające, stosuje się go w przypadku zmarszczek, wiotkiej skóry, rogowacenia starczego oraz blizn. Po zabiegu tym kwasem potrzebujemy od 2 do 7 dni na regenerację.

Przeciwwskazania do peelingów kwasowych

Peelingi kwasowe najlepiej wykonywać w gabinetach kosmetycznych. Nie próbujmy stosować ich na własną rękę, ponieważ wymagają stworzenia roztworów o określonym stężeniu. Może też się okazać, że mamy alergię na któryś ze składników. Niektóre sklepy oferują gotowe produkty do przeprowadzenia eksfoliacji kwasami w domu. W takim przypadku stosujmy się ściśle do wytycznych zawartych w ulotce. Zarówno z profesjonalnego, jak i domowego peelingu kwasowego musimy zrezygnować, gdy jesteśmy w ciąży, mamy otwarte rany, odmrożenia i poparzenia, cierpimy na cukrzycę lub choroby autoimmunologiczne. Aby mieć pewność co do bezpieczeństwa zabiegu, warto, by doradziła nam doświadczona kosmetyczka. Dopiero po takiej konsultacji możemy wybrać odpowiedni zabieg i cieszyć się zdrową i ładną cerą.

Karolina Solga