krew w moczu psa

Polacy kochają zwierzęta, o czym najlepiej świadczy liczba posiadanych przez nich pupili. Bracia mniejsi są przeuroczy, nic więc dziwnego, że tak chętnie się nimi otaczamy. Wśród miłośników zwierząt najliczniejszą grupę stanowią psiarze. Niestety, zwierzęta też chorują. Co zrobić, gdy zauważymy krew w moczu psa? Co ta nieprawidłowość może oznaczać?

Psy, koty  i papugi to zwierzęta, które podobnie jak ludzie zapadają na szereg chorób. Nie są im obce zmiany nowotworowe, infekcje bakteryjne i grzybicze, a nawet alergie.  Dobry właściciel dba o swojego czworonożnego  przyjaciel i dokładnie obserwuje jego zachowanie.  Każda zmiana i nieprawidłowość powinny obudzić w nim czujność. Krew  w moczu psa to objaw, którego z całą pewnością nie należy ignorować. Co może oznaczać?

Co oznacza krew w moczu psa?

Krew  w moczu psa może znaleźć się w nim z różnych powodów. Może świadczyć o powstaniu guza nowotworowego w obrębie pęcherza moczowego, infekcji bakteryjnej, urazie mechanicznym itp. Pierwszym, co należy zrobić w zaistniałej sytuacji, to skontaktować się z weterynarzem i zapytać go o radę. Specjalista zapewne poleci zakup sterylnego pojemniczka na mocz i jego pobranie podczas spaceru. Mocz można poddać ogólnej lub szczegółowej analizie laboratoryjnej. Wyniki badań stanowią punkt wyjścia do dalszych działań. Jeśli problem ma podłoże bakteryjne lub grzybicze, wówczas lekarz przepisze stosowny antybiotyk, który unicestwi przyczynę infekcji. Jeśli jednak krew  w moczu nie jest wynikiem zakażenia i stanu zapalnego  pęcherza, konieczne będzie  przeprowadzenie dalszych badań, w tym morfologii i USG narządów wewnętrznych. Problemy z układem moczowym mogą bowiem wynikać z powstania guza. Tego typu zmiany, jeśli nie są rozległe i nie mają znamion przerzutów, można usunąć chirurgicznie pod narkozą.

 

Krew w moczu – przyczyny

Jedną z przyczyn występowania krwi w moczu psa może być problem z systematycznym wypróżnianiem pęcherza. Zdarza się bowiem, że właściciel psa nie może go wyprowadzić na spacer, ponieważ robi nadgodziny. Z kolei zwierzak został tak wychowany, że nie odda moczu na kafelki w przedpokoju, nawet jeśli odczuwa naglące parcie na pęcherz.  Takie długie przetrzymywanie moczu prowadzi do wywierania silnego ciśnienia na ściany pęcherza, co może skutkować jego rozerwaniem i wyciekiem krwi.  Jest to jednak zjawisko dość rzadkie, częściej krew w moczu psa pojawia się z innych powodów.

Infekcje pęcherza moczowego u psa

Najczęściej jednak za krew w moczu psa odpowiadają mikroorganizmy chorobotwórcze. Wśród patogenów mogących wywołać zapalenie pęcherza i co za tym idzie krwawienie, wymienia się paciorkowce, gronkowce, bakterie z gatunku Escherichia coli oraz rodzajów Proteus i Enterobacter. Jeśli posiew moczu wykaże infekcję bakteryjną, lekarz przepisze antybiotyk, który trzeba będzie podawać psu przez okres ok. 2 tygodni.

Infekcje grzybicze rozwijają się u czworonogów, które wcześniej zostały poddane antybiotykoterapii. Antybiotyki bowiem prowadzą do zaburzeń ilościowo-jakościowych w składzie mikroflory, a to oznacza, że zabijają zarówno patogeny, jak i „dobre” bakterie, które wytwarzają kwas mlekowy zapobiegający namnażaniu się drożdży. Brak naturalnej bariery ochronnej sprzyja zakażeniom grzybiczym, w tym kandydozie.

Krew w moczu psa może pojawić się też wskutek infekcji pasożytniczej. Jest to jeden z objawów rozwoju nicienia z rodzaju Capillaria. Infekcje pasożytnicze zdarzają się jednak stosunkowo rzadko, niemniej w przypadku ich pojawienia się, lekarz musi przepisać psu odpowiednie środki przeciwpasożytnicze.

Zapalenie pochwy a krwiomocz

Wśród innych przyczyn pojawienia się krwi w moczu czworonoga wymienia się: kamienie nerkowe, nowotwory przewodu moczowego, choroby prostaty, zaburzenia hormonalne oraz zapalenie pochwy i macicy.  To ostatnie często występuje u starszych suczek. O ile przed stanem zapalnym macicy chroni sterylizacja, o tyle przed problemami z pochwą się nie ustrzeżemy.  Zdarza się, że za krwią w moczu nie stoi E.coli ani żadna poważna choroba, jest to natomiast reakcja organizmu na przyjmowany lek.

Irmina Cieślik