ostroga-pietowa-przypadlosc-kobiet-w-wieku-dojrzalym

Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową powstającą w okolicy kości piętowej. Ma charakter guza i jest przyczyną stanów zapalnych, które powodują rozrastanie się narośli kostnej przy czym sprawiają duży ból i ograniczają swobodne poruszanie się.

Najczęściej przypadłość ta pojawia się u kobiet będących już w okresie menopauzy. Jest to spowodowane zaistniałymi zmianami w organizmie dotyczącymi malejącego poziomu estrogenów. Przyczynia się to do osłabienia komórek kostnych co może prowadzić do powstawania różnych zwyrodnień, infekcji i przyrostu tkanki kostnej. Dzieje się to poprzez często występujące w okresie menopauzy przeciążenie słabych wiązadeł stopy co prowadzi do guza zwanego ostrogą piętową.

REKLAMA

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko powstania ostrogi piętowej zalicza się nadwaga, obciążenie kości stopy przez zbyt długie wykonywanie stojącej pracy, niekorzystnie działające obuwie (wysokie obcasy lub zbyt miękkie podeszwy), zbyt intensywne uprawianie sportów.

Objawy ostrogi piętowej

Rozpoznanie ostrogi piętowej nie jest tak trudne jak w przypadku innych chorób kostnych. Jeżeli w okolicy pięty podczas chodzenia lub stania odczuwamy ból – jest to pierwszy znak, że coś się dzieje. Należy wtedy udać się z tym do lekarza, który po ustaleniu możliwych przyczyn bólu skieruje na badanie RTG stóp. Później na podstawie zdjęć lekarz rozpoznaje schorzenie. Jeśli na zdjęciach widoczna jest ostra dziobowata narośl kostna biegnąca od pięty ku przodowi oznacza to, że mamy do czynienia z tzw. ostrogą piętową.

ALNG

10 KOMENTARZE

  1. Miałam kiedyś znajomą,która cierpiała właśnie na tą chorobę-ostrogi piętowe.Pamiętam,że nie mogła chodzić i bardzo cierpiała.A ponieważ należała do osób puszystych,ból był tym większy.Wiem,że czekała na operację,ale nie wiem czy to coś pomogło.Trudno sobie wyobrazić ogromny ból,jaki towarzyszy tej chorobie!

  2. Ból jest nie do pozazdroszczenia, miałam, przeżyłam i skończyło się. Kupowałam wkładki filcowe i wycinałam dziurę w nich. Miałam to we wszystkich pełnych butach. Do kosza poszły wszystkie buty na obcasach…niestety.Zjadłam opakowanie artresanu i …nie mam już tych dolegliwości od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że nie wrócą.

  3. Mój mąż ma guzka ale nie na pięcie tylko na grzbiecie stopy,a na usg napisali że wyrośl kostna skierowana ostrogą ku górze,chirurg skierował do ortopedy,a ten zapisał do usunięcia operacyjnego.Czy miał z Was ktos coś do czynienia z takim czymś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ