ostroga-pietowa-przypadlosc-kobiet-w-wieku-dojrzalym

Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową powstającą w okolicy kości piętowej. Ma charakter guza i jest przyczyną stanów zapalnych, które powodują rozrastanie się narośli kostnej przy czym sprawiają duży ból i ograniczają swobodne poruszanie się.

Najczęściej przypadłość ta pojawia się u kobiet będących już w okresie menopauzy. Jest to spowodowane zaistniałymi zmianami w organizmie dotyczącymi malejącego poziomu estrogenów. Przyczynia się to do osłabienia komórek kostnych co może prowadzić do powstawania różnych zwyrodnień, infekcji i przyrostu tkanki kostnej. Dzieje się to poprzez często występujące w okresie menopauzy przeciążenie słabych wiązadeł stopy co prowadzi do guza zwanego ostrogą piętową.

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko powstania ostrogi piętowej zalicza się nadwaga, obciążenie kości stopy przez zbyt długie wykonywanie stojącej pracy, niekorzystnie działające obuwie (wysokie obcasy lub zbyt miękkie podeszwy), zbyt intensywne uprawianie sportów.

Objawy ostrogi piętowej

Rozpoznanie ostrogi piętowej nie jest tak trudne jak w przypadku innych chorób kostnych. Jeżeli w okolicy pięty podczas chodzenia lub stania odczuwamy ból – jest to pierwszy znak, że coś się dzieje. Należy wtedy udać się z tym do lekarza, który po ustaleniu możliwych przyczyn bólu skieruje na badanie RTG stóp. Później na podstawie zdjęć lekarz rozpoznaje schorzenie. Jeśli na zdjęciach widoczna jest ostra dziobowata narośl kostna biegnąca od pięty ku przodowi oznacza to, że mamy do czynienia z tzw. ostrogą piętową.

ALNG