przyczyny-osteoporozy-profilaktyka

Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych na całym świecie. Jest to choroba charakteryzująca się zmniejszeniem masy kostnej („lekkie” kości) i zmianami w tkance kostnej (nienaturalnie cienkie, często poprzerywane beleczki kostne), czego skutkiem jest zwiększona podatność na złamania.

Złamaniu ulegają najczęściej kręgi, kości przedramienia w okolicy nadgarstka i kość udowa (biodro).

Na osteoporozę chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z tym że u mężczyzn występuje ona rzadziej. Zdarza się przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku, ale też u zupełnie młodych.

Obciążaj kości

Osteoporoza dotyka najczęściej kobiet w wieku podeszłym, rasy białej, o szczupłej budowie ciała obciążonych genetyczną skłonnością do tego schorzenia.

Okazuje się, że cięższe kobiety o wysokim wskaźniku BMI, świadczącym o otyłości, charakteryzują się wyższą gęstością kości niż osoby szczupłe – wiąże się to z większym obciążeniem grawitacyjnym kośćca. Nie oznacza to, że należy sporo jeść i tyć, by przeciwdziałać osteoporozie. Szacuje się, że w Polsce choruje około 25% kobiet i 13% mężczyzn po 60 roku życia.

Osoby nadużywające alkoholu, prowadzące mało aktywny tryb życia, spożywające niedostateczną ilość wapnia, za to nadmierną ilość białka są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie tej choroby niż ci, którzy prowadzą zdrowy, higieniczny tryb życia.

dr Paweł F. Nowak