osteoporoza

Osteoporoza to cichy zabójca kości, który przez długi okres potrafi rozwijać się w ukryciu. Powoduje wyniszczenie kości, ich osłabienie oraz łamliwość. Przede wszystkim dotyka osoby powyżej 55. roku życia, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Znacznie częściej cierpią z jej powodu kobiety, co jest związane ze zmianami w organizmie w okresie menopauzy. Aby zahamować jej rozwój i nie odczuwać wzmożonego bólu niezbędne jest szybkie zdiagnozowanie choroby.

 

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba, o której wciąż mówi się za mało, podczas gdy stanowi bardzo poważny problem. W trakcie zachorowania dochodzi do powolnego zaniku tkanki kostnej i zubożenia znajdującej się wewnątrz kości siatki kolagenowej. W zdrowej kości siatka ta jest nasycona wapniem i fosforem. Gdy zaczyna zmniejszać się ilość tych minerałów siatka staje się rzadsza, a to z kolei powoduje, że kości słabną i są podatne na złamania, nawet w wyniku niewielkich urazów. Szczególnie narażone na złamania są kości udowe (przy upadku na bok) oraz żebra, kości nadgarstka i przedramienia.

Choroba dotyczy obu płci, lecz bardziej narażone są kobiety. Wynika to ze zmian, jakie zachodzą w ich organizmie w trakcie menopauzy. Zmniejszająca się ilość estrogenów sprawia, że zostaje zaburzona gospodarka wapniowa. Kości nie wchłaniają go już tak dużo, jak dotąd i stąd ubytki w masie kostnej.

Jak boli osteoporoza?

Podstępność osteoporozy wyraża się w tym, że dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium chory nie zdaje sobie z niej sprawy. Na początku, gdy zmniejsza się stopniowo gęstość tkanki kostnej nie jest to w żaden sposób wyczuwalne ani bolesne. Może się już pojawić lekkie zaokrąglenie pleców, wystający do przodu brzuch, zmniejszenie wzrostu o kilka centymetrów, jednak wiele osób nie zwraca uwagi na takie drobiazgi. Zdarza się nawet, że pierwsza złamania, np. żeber, nie są zauważane przez chorego. Jest to jednak stan początkowy, który bez wczesnej diagnozy (pozwala na nią badanie densytometryczne) pogłębia się, dając początek objawom bólowym. Są one powiązane ze złamaniami, które pojawiają się pod wpływem niewielkiego uderzenia, lekkiego wysiłku, a czasami pod wpływem własnego ciężaru. Ze względu na osłabienie kości, zrastanie się złamań może być trudne i długotrwałe oraz powodować ból w przyszłości.

Osteoporoza: jakie są czynniki ryzyka?

Za osteoporozę odpowiada nie tylko zaburzenie gospodarki hormonalnej, jak w przypadku niektórych kobiet w okresie przekwitania. Istnieją także inne czynniki ryzyka, które mogą sprzyjać rozwojowy osteoporozy (w tym osteoporozy starczej, groźnej dla życia ze względu na ryzyko złamania bioder). Do pojawienia się choroby mogą przyczynić się inne czynniki zdrowotne, choroby tarczycy, nerek albo jelit, bądź przyjmowane leki (zwłaszcza sterydowe, przeciwpadaczkowe). Mogą one wpływać na układ kostny osłabiając jego strukturę. Jednocześnie osteoporoza jest w pewnym stopniu związana z genami i jeżeli jeden z rodziców cierpiał na nią, prawdopodobieństwo zachorowania znacznie się zwiększa.

W uniknięciu zachorowania może pomóc zarówno dobrze zbilansowana dieta, bogata w wapń i witaminę D.

Karolina Skrzek