Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Osteopenia – choroba kości

24.04.2013

Komentarzy: 6

Osteopenia – choroba kości
Osteopenia jest uznawana za początek osteoporozy. To jednak przede wszystkim poważna choroba kości, której nie wolno lekceważyć.

Czym charakteryzuje się osteopenia?

U dorosłego człowieka kości w sposób naturalny stają się coraz cieńsze. Wraz z procesem starzenia proces niszczenia tkanki kostnej przyspiesza i staje się większy niż proces tworzenia nowych tkanek. Jeśli tempo resorpcji (czyli niszczenia) kości znacznie przekracza proces tworzenia tkanki, mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem utraty masy kostnej.

Osteopenia to choroba, która polega na obniżeniu mineralnej gęstości kości do pewnego poziomu. Najczęściej dotyczy osób po 40-tym roku życia, ale nie jest to regułą. Osteopenia może być chorobą wrodzoną (np. u wcześniaków) lub nabytą nawet w młodym wieku.

Co oznacza niska masa kostna?

Przy osteopenii masa kostna jest obniżona o 1-2,5 w stosunku do normy. Wynik ten jest jednak na tyle niski, że nie klasyfikuje się do rozpoznania osteoporozy (dopiero przy wyniku poniżej 2,5). Aby określić gęstość kości stosuje się densytometrię. Nie każda osoba o niższej masie kostnej jest zagrożona poważną chorobą. Czasami osteopenia jest wykrywana u osób z naturalnie obniżoną gęstością kości lub wynika z innych przyczyn (np. odrębnych chorób).

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Moje badanie kości na osteoporozę wykazało zaniżone wartości, muszę pokazać to lekarzowi bo może to właśnie ten moment, że to już osteopenia.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Może jesteśmy w takim wieku, że gęstość kości się zmniejsza. A może lekarze bagatelizują ten stan i zlekceważą pierwsze objawy poważnej choroby.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy artykuł, a ja mam kolejny dowód na to, że odpowiednia dieta i dużo ruchu to dobra droga, aby nie dopuścić do rozwoju osteopenii i osteoporozy.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Osteopenia zagraża każdemu.Dobrze jest wiedzieć,czy ta choroba nas spotkała.Dlatego badajmy nasze kości.Ja stosuję suplementację z tabletkami wapnia,dietę bogatą w wapń.Z tą dużą dawką ruchu to różnie bywa
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  ciekawe czy z wiekiem kazdy to ma,czy to dziedziczna choroba?
 • dulcynea avatar napisał(a) miesiąc temu:
  Densytometria to badanie , które obecnie nie całkiem jest (podobno) wiarygodne.
  Ważne by było robione z szyjki kości udowej lub z kręgosłupa
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Sonda:

Jak często odwiedzasz nasz serwis?

FacebookTab