24-czerwca-swiatowy-dzien-osteoporozy

W Polsce na osteoporozę cierpi ponad 6 mln ludzi, lecz zdiagnozowaną chorobę ma tylko około 2 mln ludzi. Lekarze szacują, że na tę „bezbolesną” (do pewnego czasu) chorobę kości zapada co 4 osoba w naszym kraju. Szczególnie narażone są panie w wieku 45-55 lat z uwagi na zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas przekwitania. Profilaktyka osteoporozy jest więc wręcz obowiązkowa, jeśli znajdujecie się panie w wieku okołomenopauzalnym.

W zapobieganiu osteoporozy najistotniejszymi zagadnieniami są:

1. Odpowiednie spożycie wapnia

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia z pokarmem jest kluczowym zagadnieniem zapobiegania osteoporozie. Wapń spożywamy z pokarmami, w tym aż w 75% z mlekiem. Tylko ok. 30% wapnia spożywanego w pokarmach wchłania się w jelitach.

U osób starszych, jak i w wielu schorzeniach dochodzi do osłabienia wchłaniania wapnia z jelit. Jeżeli brakuje wapnia w pokarmach, organizm utrzymuje właściwy poziom tego pierwiastka we krwi przez resorpcję kości (działanie parathormonu). Wzmożona resorpcja kości prowadzi właśnie do osteoporozy.

Dzienne zapotrzebowanie na wapń w okresie menopauzy i u osób starszych wynosi ok. 1500 mg. Najwięcej wapnia znajduje się w mleku i jego przetworach, a zwłaszcza w serach żółtych.

2. Właściwa podaż witaminy D

Witamina D jest absolutnie niezbędna do wchłaniania z jelit wapnia spożytego z pokarmami. Mówi się, że witamina D jest „kluczem do spiżarni z wapniem”. Przy jej braku spożywanie nawet znacznych ilości wapnia jest nieskuteczne.

osteoporoza.pl