osteoporoza-przyczyny

Osteoporoza jest chorobą, której istotą jest stopniowe zmniejszanie się gęstości kości, zmiany w ich strukturze oraz wytrzymałości mechanicznej. W wyniku takiej „erozji” kości stają się bardziej kruche, łamliwe i podatne na urazy.

Organizm produkuje niewystarczające ilości komórek odpowiedzialnych za odbudowę tkanek w kościach. Każdy upadek, uderzenie – mogą okazać się zgubne w skutkach i prowadzić do złamania.

Osteoporoza bywa kojarzona z chorobą wieku starczego oraz okresu menopauzy. Przypadki takie rzeczywiście stanowią większość – aż 80 % zachorowań na osteoporozę dotyka kobiet po 50 roku życia, oraz starszych ludzi w wieku ponad 75 lat.

Występowanie choroby może mieć jednak różną genezę. Możemy mieć do czynienia z osteoporozą pierwotną lub wtórną. O ile w tej pierwszej trudno jest określić przyczyny choroby, to przy wtórnym zrzeszotnieniu kości jest to możliwe. Występowanie osteoporozy wiąże się z zaburzeniami gospodarki wapniowo – fosforanowej w organizmie. Duży wpływ na nie mają czynniki hormonalne (związane z różnego rodzaju schorzeniami, jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, kory nadnerczy, zaawansowana cukrzyca, nadczynność przytarczyc czy niedoczynność gruczołów płciowych).

Często osteoporoza pojawia się jako wynik niedoboru estrogenów u kobiet przechodzących klimakterium. Poważnym czynnikiem ryzyka są także niedostatki wapnia oraz witaminy D w organizmie. Dotyczy to np. osób, które z przyczyn różnych schorzeń układu pokarmowego mają problem z prawidłowym wchłanianiem wapnia (co ma miejsce np. przy nietolerancji laktozy). Również przebyte nowotwory, oraz ich terapia wzmagają ryzyko osteoporozy.

Dobrze jest zdać sobie sprawę z ewentualnego zagrożenia zrzeszotnieniem kości. Stosowanie profilaktyki daje bowiem dobre efekty, a przede wszystkim pozwala uniknąć poważniejszych konsekwencji takich jak złamania.

Redakcja