osteopenia-u-kobiet

Osteopenia jest chorobą, która polega na obniżeniu gęstości mineralnej kości. W grupie osób, które są na nią narażone – i tym samym powinny wykonać badanie densytometryczne – znajdują się m.in. kobiety po lub w trakcie menopauzy oraz kobiety po 65 roku życia.

Oczywiście osteopenia nie jest schorzeniem dotyczącym tylko kobiet, jednakże zaburzenia związane ze zmianami gospodarki hormonalnej i niedoborem estrogenów są czynnikiem wpływającym na obniżenie masy kostnej. Leczenie osteopenii u kobiet może się wiązać nie tylko z odpowiednią dietą (bogatą w wapń, witaminę D, potas i antyoksydanty), ale również z przyjmowaniem estrogenów pod postacią hormonalnej terapii zastępczej.

Warto jednak podjąć leczenie już przy pierwszych objawach, tak, aby osteopenia nie przerodziła się w o wiele groźniejszą w skutkach osteoporozę.

Obniżenie gęstości mineralnej kości nie powoduje bowiem, tak jak osteoporoza, wzmożonego ryzyka złamań przy każdym urazie. Owszem, pojawiają się bóle (zwłaszcza w okolicach krzyża), jednak proces demineralizacji jest odwracalny. Udowodniono również skuteczność regularnych ćwiczeń fizycznych. Pomagają one zachować równowagę oraz właściwą koordynację ruchową, chronią przed złamaniami – zapobiegając zmianom odwapnieniowym kości.

Zaleca się zwłaszcza szybkie marsze oraz pływanie. Warto także zmienić niezdrowe nawyki: nie pozostawać zbyt długo w jednej pozycji (np. przy biurku), korzystać z odpowiednio dobranych krzeseł itp.

Profilaktyka osteopenii u kobiet ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ są one szczególnie narażone na wystąpienie osteoporozy w przyszłości.

Redakcja