Cytologia Profilaktyka

Optymizm czy brak świadomości?

optymizm-czy-brak-swiadomosci

Zbyt mało chyba jeszcze osób wie, że z powodu raka szyjki macicy każdego dnia w Polsce umiera 5 Polek! Rozkład statystyczny tego smutnego zjawiska to 35 zgonów w ciągu tygodnia, ok. 140 w miesiącu, a w ciągu roku 1680.

Jednocześnie Kobiety stanowią ponad 50% ogółu społeczności naszego kraju. Zatem Polki w ok. 50% przyczyniają się do tworzenia produktu krajowego brutto (PKB). To one rodzą i wychowują przyszłe pokolenie, które ma pracować na nasze emerytury w przyszłości, to one z reguły prowadzą dom, a jednocześnie statystycznie posiadają wyższe wykształcenie od swoich partnerów czy kolegów w pracy. To w głównej mierze od kobiety zależy szczęście rodziny i poczucie jej bezpieczeństwa oraz prawidłowe wychowanie dzieci, a w pracy realizacja planu czy kolejnego projektu.

Jak wytłumaczyć tak dużą umieralność wśród Polek?

Praktycznie rzecz biorąc te Kobiety nie powinny były umrzeć! Obecna nauka oraz wczesne wykrywanie zmian nowotworowych szyjki macicy gwarantują niemal w 100% całkowite wyleczenie. Warunek jest jednak jeden – należy systematycznie (najlepiej) raz w roku wykonać badanie cytologiczne, gwarantujące wczesne wykrycie choroby, a więc jej wyleczenie. Dlaczego więc Kobiety w Polsce umierają??? Odpowiedź jest bardzo prosta–bo nie przeprowadzają badań cytologicznych!

(zdjęcie z zeszłorocznego Rajdu Teraz Kobiety)

W takim razie należałoby zapytać same panie – dlaczego nie dokonują badań cytologicznych? I tu niestety nie otrzymamy już prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Mimo wykształcenia i dostępności do badań profilaktycznych, Kobiety nie korzystają z danych im możliwości świadomego traktowania swojego zdrowia. A przecież zdrowa kobieta – to szczęśliwa kobieta, jej mąż, cała rodzina, to zadowolony pracodawca. Odpowiedzi jest wiele, zależnie od potrzeby usprawiedliwienia się z braku przeprowadzania badań cytologicznych.

Dr Krystyna Backiel – prezes Fundacji Teraz Kobiety

Zbyt mało chyba jeszcze osób wie, że z powodu raka szyjki macicy każdego dnia w Polsce umiera 5 Polek! Rozkład statystyczny tego smutnego zjawiska to 35 zgonów w ciągu tygodnia, ok. 140 w miesiącu, a w ciągu roku 1680.

Wiele Kobiet uważa, że problem nowotworu szyjki macicy jej nie dotyczy gdyż w jej rodzinie nie było Kobiet, które umarłyby z tego powodu. Nic bardziej błędnego. Warunki życia, jego tempo, stres, brak wypoczynku oraz inne współczesne bodźce wpływają na nasz organizm w sposób bardzo negatywny. Tak więc nadmierny optymizm w tym zakresie jest nieuzasadniony. Należy przeprowadzać badania cytologiczne aby nadmierny optymizm nas nie zgubił.

Jeszcze inne kobiety szukając usprawiedliwienia dla swojej nieświadomości tłumaczą się brakiem czasu, wstydem przed wizytą u ginekologa, dobrym samopoczuciem – w tym brakiem jakichkolwiek problemów ginekologicznych. Zastanówmy się więc ile czasu spędzamy w ciągu miesiąca, np. u fryzjerki, kosmetyczki, przed telewizorem, na plotkach u koleżanki, w kinie itp. Tymczasem badanie cytologiczne trwa zaledwie kilka minut łącznie z rozebraniem się i ubraniem! 5 minut, które każdej z nas może uratować życie! Czy więc naprawdę nie mamy dla naszego zdrowia nawet 5 minut?

(zdjęcie na tle mammobusa w Supraślu – badania były realizowane podczas jesiennego Rajdu Teraz Kobiety)

Kolejne tłumaczenie/wymówka to wstyd przed wizytą u ginekologa. Żyjemy w XXI wieku i takie tłumaczenie jest zupełnie niezrozumiałe. Ginekolog to taki sam lekarz jak każdy inny. Nie jesteśmy dla niego Zosią czy Kasią tylko kolejną pacjentką. Czas najwyższy ten fakt sobie uświadomić aby być zdrową i żyć.

Jeszcze inne Panie usprawiedliwiają się, że nie przeprowadzały badań profilaktycznych (cytologii) gdyż dobrze się czuły i nie miały żadnych objawów ani dolegliwości ginekologicznych.

Dr Krystyna Backiel – prezes Fundacji Teraz Kobiety

Zbyt mało chyba jeszcze osób wie, że z powodu raka szyjki macicy każdego dnia w Polsce umiera 5 Polek! Rozkład statystyczny tego smutnego zjawiska to 35 zgonów w ciągu tygodnia, ok. 140 w miesiącu, a w ciągu roku 1680.

Drogie Panie, nowotwory szyjki macicy nie dają żadnych objawów! Kiedy objawy się pojawiają, jest już za późno na jakiekolwiek leczenie.

Tak więc najprostszym sposobem na ograniczenie, a nawet wyeliminowanie śmiertelności z powodu raka szyjki macicy jest po prostu systematyczne wykonywanie badań cytologicznych. Zafundujmy świadomie dla swego organizmu 5 min raz w roku na przeprowadzenie badań profilaktycznych. W przeciwnym wypadku może okazać się, że ładna fryzura, modna sukienka czy ciekawy film są już nie ważne i nam nie potrzebne…

(Na zdjęciu p. Krystyna Backiel)

To czy będziemy zdrowe i będziemy żyły – zależy wyłącznie od nas samych. Warto zdać sobie z tego sprawę aby potem nie obwiniać całego świata za swoją chorobę. Zdrowie i życie mamy tylko jedno-dbajmy więc o nie świadomie i z pełną odpowiedzialnością–wykonujmy systematyczne badania profilaktyczne.

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji zapraszamy na czat z panią doktor Krystyną Backiel z Fundacji Teraz Kobiety.

Dr Krystyna Backiel – prezes Fundacji Teraz Kobiety

Komentarze (8)

pati25

10 lat temu

Kobiety rzadko chodzą na badania ginekologiczne bo się wstydzą,bo mówią „nie mam czasu”:,”nic mnie nie boli,więc po co”,”mnie to nie spotka”.Szukają różnych wymówek.A to błąd.Chodźmy do lekarza chociaż nic nam nie dolega.Nie wstydźmy się.Dbajmy o nasze zdrowie i życie

babka

11 lat temu

Kilka lat temu zrobiłam badania cytologiczne, tak profilaktycznie. Po jakimś czasie zadzwoniła pani z przychodni i powiedziała żebym przyszła do poradni. Poszłam i od lekarza otrzymałam swoje wyniki……bardzo, bardzo złe, dlatego mnie wezwali. Lekarz pobrał jeszcze raz materiał do badania. Co ja przeżyłam oczekując na te powtórne wyniki to wie tylko ten co takie oczekiwania przeżył.
W końcu okazało się, że wyniki wyszły dobre, w poprzednich zaszła pomyłka. Wyobrażacie sobie, pomyłka? Koniec końców jest taki, że robię cytologie systematycznie w obawie przed chorobą. Nie chcę już nigdy przeżywać tego co przeżyłam wtedy dowiadując się niby o „złych wynikach”. Kobietki proszę Was badajcie się.

możefajna

11 lat temu

Giulia, większość z nas tak postępuje – skoro mnie to nie dotyczy, to się
tym , nie interesuję. To ktoś choruje, to ktoś głoduje, to ktoś jest biedny.
Lecz gdy to ja – choruję, głoduję, jestem biedna… Tylko, że często –
jest już za późno…

Giulia

11 lat temu

5 minut na badanie. Fakt, nie wiele. Lecz, aby dostać się do lekarza należy zarezerwować cały dzień. Bez komentarza pozostaje konieczność wykonywania badań – myślę, że w XXI wieku wszyscy to wiedzą. Tylko dlaczego człowiek je odkłada na później? Sama jestem tego przykładem. Myśl, że jeszcze zdążę, jeszcze nie teraz, w przyszłym miesiącu… I tak trwa rok, dwa,… Brak determinacji, podświadomość, że może mnie to nie dotyczy. Może?

możefajna

11 lat temu

Dobino, jakby tu nie patrzeć, to – właśnie , ten brak czasu, jest największą
przeszkodą. Jeśli się pracuje, a teraz pracuje się trochę inaczej niż kiedyś,
to wygospodarowanie czasu, na pójście do specjalisty, nawet jeśli nie trzeba mieć skierowania, jest nie lada wyzwaniem. A kiedy kobiety mają trochę wolnego, mam na myśli sobotę, to specjaliści – odpoczywają.
Jeśli od tego zależy nasze zdrowie czy życie, to fakt, powinno się przebadać.
Rzeczywistość jest jednak – brutalniejsza. Sama tego doświadczam.
Dlatego – zabieram głos.

drobina

11 lat temu

Niestety, wśród wielu kobiet panuje opinia, że nie ma potrzeby chodzenia do ginekologa, czy robienia badań cytologicznych, jak „nic nie boli”. Nie boli, to nic nie trzeba robić. Wiele kobiet tak właśnie myśli. Dlatego tak ważne jest propagowanie badań cytologicznych, mammograficznych, czy innych. Nie bójmy się! Pamiętajmy o przeprowadzaniu badań profilaktycznych i o regularnych, a nie okazjonalnych wizytach u ginekologa. Nie wymawiajmy się brakiem czasu, bo może się okazać, że już go nie będziemy potrzebować.

Emilly27k

11 lat temu

Kiedyś zastanawiałam się czy w ogóle Polski mają wiedzę na ten temat czy nie.Oczywiście na temat rak szyjki macicy. Osobiście cieszy mnie,że są coraz częstrze darmowe akcje gdzie można pozwolić sobie na darmowe badania.

filodendron

11 lat temu

Bardzo mądre podejście do sprawy, gdy są objawy może już być za póżno.Trzeba robić badania cytologiczne, ale jak często -wydaje mi się,że raz w roku to chyba za rzadko.Z drugiej strony, jak pójdziemy się badać za często to potraktują nas jak hipochondryczki.Lepiej jednak być hipochondryczką -ale żywą.Skoro lekarze twierdzą ,że badanie 1 raz w roku wystarczy-to pewnie tak jest.Ja przyznam,że też chowałam głowę w piasek i przez wiele lat nie robiłam badań.Podejrzewam, że człowiek wyczekuje, bo boi sie usłyszec złą wiadomość.

Zostaw komentarz