operacyjne-skracanie-jelita-przyczyny

Istnieje wiele chorób i dolegliwości, kiedy potrzebna jest operacja. Także i w przypadku jelita często jedynym wyjściem jest jego operacyjne skrócenie. Wśród przyczyn możemy wyróżnić przyczyny chorobowe i dietetyczne.

Odchudzanie

Z otyłością zmaga się wiele osób (przyczyn otyłości jest wiele i nie można generalizować). Wielu z nich nie może zgubić zbędnych kilogramów i wtedy decydują się na operacyjne skrócenie jelita.

Pierwsze próby skracania jelita cienkiego podejmowani już w latach 50-tych XX wieku. Był to sposób na upośledzenie wchłaniania pokarmów. Jednak dopiero lata 70-te XX wieku przyniosły nowe metody operacyjne, które znacznie wspomagały walkę z otyłością.

W niektórych sytuacjach lekarz stosuje zabieg restrykcyjno-wyłączający. Podczas tego zabiegu choremu zmniejsza się obwód żołądka, a także usuwa część jelita cienkiego. Dzięki temu ograniczone jest wchłaniania pokarmu w dalszym odcinku przewodu pokarmowego. Pacjent musi później stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim musi chcieć schudnąć.

Choroby

Istnieją choroby, w przypadku których operacyjne skrócenie jelita jest jedynym sposobem na wyleczenie. Jedną z takich przyczyn jest rak jelita. Usuwa się różne części jelita, w zależności położenia guza nowotworowego. W przypadku jelita grubego może być przeprowadzona resekcja prawej bądź lewej połowy jelita, jak również resekcja środkowego lub końcowego odcinka jelita.

Sabina Sosnowska