diet-coaching-od-zmiany-diety-do-zmiany-stylu-zycia

Większość z nas przynajmniej raz w życiu była na diecie lub zastanawiała się nad przejściem na nią. Skuszone obietnicą szybkich efektów rozpoczynałyśmy kolejną dietę w nadziei, że tym razem uda nam się osiągnąć zamierzony efekt. Niestety często zapał do diety znikał szybciej niż się pojawił i przerywałyśmy ją po kilku dniach, a jeśli nawet uda nam się wytrwać w postanowieniach do końca. Po zaprzestaniu diety zgubione kilogramy powracały wraz z efektem jo-jo. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak trudno dokonać zmian, których efekty pozostaną na długo?

Często rozpoczynając dietę skupiamy się tylko na tym, co znajduje się na talerzu, liczymy kalorie, zmieniamy produkty, a mimo to nie udaje nam się osiągnąć zamierzonych rezultatów. Jak to zmienić?

Diet-coach do zadań specjalnych

Aby zmiana sposobu żywienia była trwała i skuteczna musimy spojrzeć na swoje życie całościowo i wprowadzić zmiany nie tylko na talerzu, ale także w zachowaniach, nawykach, przyzwyczajeniach, schematach działania. Musimy przyjrzeć się stylowi życia, poziomowi stresu, aktywności fizycznej, emocjom towarzyszącym jedzeniu. W tak kompleksowym podejściu do procesu zmiany żywienia niezastąpiona jest pomoc diet-coacha. Udział w procesie diet-coachingu (cyklu spotkań z diet-coachem lub dietetykiem i coachem) jest skuteczny i daje długotrwale efekty, gdyż pozwala zmienić nie tylko dietę, ale także buduje świadomość, kompetencje dotyczące żywienia, zdrowia i zdrowego stylu życia. Pomaga zrozumieć realne potrzeby żywieniowe oraz stworzyć taki plan żywienia, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i stylowi życia. Dzięki takiemu podejściu zmiana jest skuteczna, trwała, a przede wszystkim dostosowana indywidualnie do naszych potrzeb i stylu życia.

Co jednak zrobić, kiedy w danym momencie nie możemy skorzystać z pomocy diet-coacha?
Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać decydując się na kolejną zmianę diety (i nie tylko):

Krok 1: Przeanalizuj sytuacją

Przygotowując się do zmiany zastanów się i zadaj sobie szczegółowe pytania dotyczące tego, w jaki sposób odżywiasz się dziś. Odpowiedź na tego typu pytania pomoże Ci przeanalizować sytuację i zobaczyć, jakie są Twoje mocne i słabe punkty żywieniowe na dzień dzisiejszy. Będą one cenną wskazówką, co warto zmienić, a z czego warto czerpać siłę.

Krok 2: Określ swój cel

Aby osiągnąć to, co zamierzasz Twój cel musi być: konkretny, mierzalny, realny, określony w czasie, określony pozytywnie i przede wszystkim musi to być Twój cel, zgodny z Twoimi potrzebami, wartościami i możliwościami organizmu.

Krok 3: Określ drogę do celu

Określając drogę do celu weź pod uwagę to, co sprawia Tobie najwięcej przyjemności i przynosi najlepsze efekty. Działania związane z dietą należy dostosować do swojego trybu życia, umiejętności, stanu zdrowia, preferencji. Jeśli chcesz wytrwać w procesie zmiany, Twoja droga do celu musi być przyjemna oraz spójna z Twoimi preferencjami i stylem życia.

Krok 4: Podziel duży cel na mniejsze cele

Kiedy chcesz dokonać dużej zmiany wiedz, że będziesz potrzebować na to czasu. Czasami zmiana może trwać rok, a nawet dłużej, dlatego podziel duży cel na mniejsze, które będą realizowane w krótszych okresach czasowych. Dzięki temu uda Ci się zachować motywację na dłużej i w rezultacie osiągnąć „duży cel”.

Krok 5: Poszukuj energii

Zastanów się, co dodaje Ci sił i energii w trudniejszych chwilach, które mogą się pojawić w procesie zmiany. Być może są to poprzednie sukcesy, kiedy poradziłaś sobie w podobnej sytuacji, może obserwacja jak inni radzą sobie w osiąganiu celów i skorzystanie z ich pomysłów lub wizualizacja celu, do którego dążysz? Korzystaj ze sprawdzonych metod, kiedy tylko czujesz, że Twoja motywacja do zmiany spada.

Jeśli masz dobrze określony cel, zaplanowaną ścieżkę, przygotowane wsparcie oraz „koła ratunkowe” na ewentualne trudne chwile, Twoje szanse na długotrwałą i skuteczna zmianę stają się dużo bardziej realne. I choć czasem droga do celu lub czas jego realizacji bywa nieco dłuższy, to efekty zmiany są znacznie trwalsze i pozostają na dłużej.

Artykuł przygotowany przez Lucynę Kwiatkowskę – psycholog, coach, trener.
W ramach Laboratorium Rozwoju (www.laboratoriumrozwoju.pl) prowadzi indywidualne sesje life-coachingu oraz współpracując z dietetykiem prowadzi sesje coachingu w ramach procesu diet-coachingu.
Podczas Wakacyjnej Edycji Festiwalu PROGRESSteron poprowadzi warsztaty: „Life-coaching czyli jak być coachem dla siebie w życiu codziennym” oraz wraz z Moniką Werra warsztat: „Diet-coaching. Od zmiany w żywieniu do zmiany w życiu”.

Więcej informacji o Wakacyjnym PROGRESSteronie: www.dojrzewalnia.pl
O Festiwalu czytaj także w artykule Zasmakuj życia w Sopocie z PROGRESSteronem!
Co powiesz na wejściówki na PROGRESSteron? – weź udział w konkursie i wygraj wymarzone warsztaty.

Lucyna Kwiatkowska