Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Dobrodziejstwa cykorii

22.07.2014

Komentarzy: 9

Dobrodziejstwa cykorii
Ma przyjemny kawowy smak, ale za to od kofeinowego napoju jest o wiele zdrowsza! Cykoria to dobra alternatywa dla miłośników spożywania hektolitrów kawy. Napój ten jest niskokaloryczny i zachwyci cię swoim aromatycznym i delikatnym smakiem. Dowiedz się jakie właściwości ma cykoria.

Cykoria podróżnik

Jej inne nazwy to cykoria zwyczajna, podróżnik błękitny, podróżnik lekarski, podróżnik polny, podróżnik pospolity. Roślina pochodzi z rodziny astrowatych i występuje w około 8 gatunkach. Rośnie najczęściej w klimacie umiarkowanym ciepłym. Spotkać więc ją można w regionach Afryki, Azji i Europy.

Cykoria jest byliną, występuje na nieużytkach i przydrożnych rowach. Roślina wyrasta nawet do 1,2 metra wysokości. Na jej łodygach mieszczą się liście, które można poznać po tym, że są zebrane w rozetkę. Kwitnie na biało, niebiesko, najrzadziej na różowo. Kwiaty są skupione w koszyczki. Cykoria charakteryzuje się tym, że w całej roślinie występuje sok mleczny.

Cykoria zdobyła szerokie zastosowanie w kuchni jako przyprawa. Pije się ją także w postaci napoju kawowego. Na rynku dostępne są różne jej warianty smakowe, np. waniliowa.

Co zdrowego ma w sobie cykoria?

Cykoria ma kilka składników leczniczych. Korzeń i ziele cykorii zawierają gorzkie laktony. Inulina, która mieści się w korzeniu cykorii jest wielocukrem i ma działanie probiotyczne.

Anna Konopka

Przeczytaj też:
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Cykoria jest bardzo zdrowa, kiedyś często jadłam sałatkę z cykorii - sól, pieprz, oliwka z oliwek i cytryna.Było całkiem niezłe.Muszę wrócić do cykorii, bo już prawie o niej zapomniałam.I naprawdę ,ona przyśpiesza proces chudnięcia.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Cykoria to zdrowa roślina.Ma duży wpływ na nasze zdrowie.Jednak ja w przeciwieństwie do Filo nie lubię cykori.Kiedyś kuzynka zrobiła mi kawę z cykorią.Nie smakowała mi.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy artykuł. Muszę przyznać, że dotychczas miałam dosyć mgliste pojęcie o dobrodziejstwach cykorii. Zawsze z góry zakładałam, że nie lubię cykorii, a tego przecież nie wiem, bo jej nie próbowałam. Chyba zacznę od kawy Ricore z cykorią.
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nigdy nie piłam napoju z cykorii,ale ten artykuł pobudził moja ciekawość.I nawet przez myśl by mi nie przeszło,że cykoria może być tak zdrowa.Jednak chyba rzadko jemy to warzywo,choć można je dostać praktycznie wszędzie.I sałatka,o której pisze Filo jest całkiem kusząca.
 • Danusiate avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Kawa z cykorią bardzo mi smakowała - więc chyba czas zapoznać się z tym ziółkiem bliżej
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  No jeśli cykoria , to to na zdjęciu, to ja tego mam multum na działce obok! Hm, ale jak to wykorzystac?
 • babka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie przypuszczałam , że ta roślina to cykoria. Tak jak Mejgosia widuję ją opodal na działce. W związku ze zdjęciem tutaj widocznym poszperałam i trochę poczytałam o tym "zielsku", bo tak nazywałam sobie ją w myślach. Jednak człowiek uczy sie całe życie.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Też poczytałam i......raczej konsumowac tego nie będę, zawsze myslalam ,że to jakiś chwast i tak jakos mi nie podchodzi !
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Wreszcie spróbowałam - da się pić. Przyznaję jednak, że cykoria zbyt częstym gościem w mojej diecie nie będzie
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
FacebookTab