Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Kawa, alkohol i inne drażniące produkty spożywcze

23.02.2011

Komentarzy: 14

Kawa, alkohol i inne drażniące produkty spożywcze
Istotne znaczenie ma nie tylko to ile, ale ważne jest także to co jemy i pijemy. Wiele produktów działa moczopędnie, a dodatkowo podrażnia na nasz pęcherz.

Alkohol oraz napoje zawierające kofeinę, np. kawa lub herbata mają działanie moczopędne i wywołują potrzebę częstego oddawania moczu. Przy okazji mogą również silnie podrażniać pęcherz moczowy. Nawet kawa bezkofeinowa oraz herbaty zielone i ziołowe (z wyjątkiem mięty i rumianku) mogą spowodować jego podrażnienie.

Niektóre produkty spożywcze mają niskie pH, dlatego aby zredukować ich drażniące działania wymagają przyjmowania dużej ilości płynów. A to z kolei powoduje konieczność częstego oddawania moczu. Do najpopularniejszych produktów moczopędnych należą: kawa, herbata, alkohol (zwłaszcza piwo), napoje gazowane, arbuzy, melony, truskawki, świeże ogórki i cykoria.

Istnieje szereg produktów, które powodują wzdęcia jelit i tą drogą pośrednio wpływają na pęcherz moczowy uciskając i podrażniając go. Takie działanie mają np. napoje gazowane, a także inne produkty wzdymające np. kapusta, kalafior, groch, świeże ogórki, gruszki, czy pieczywo razowe.

Niektórzy specjaliści uważają również, że napoje gazowane ze względu na zawartość dwutlenku węgla i sztucznych środków słodzących oraz kwaśne soki owocowe i cytrusy np. cytryny, grejpfruty i pomarańcze pełnią rolę „podrażniaczy” dla pęcherza. Jednak zdania na ten temat są podzielone. Przeciwnicy tej teorii argumentują, że CO2 już na poziomie żołądka zaczyna się rozkładać, nie dostaje się więc do krwi i nie może podrażniać pęcherza. Podobnie sytuacja wygląda z kwaśnymi sokami owocowymi, które po doustnym zażyciu są trawione, neutralizowane i zobojętniane, więc nie powinny oddziaływać na pęcherz.

Wszyscy zgadzają się jednak co do tego, że drażniąco na pęcherz działają substancje chemiczne, które się nie trawią i po wchłonięciu do krwi oraz późniejszym wydaleniu przez nerki mogą dostawać się do pęcherza i podrażniać go.

Kwartalnik NTM 1 (32)2010, www.ntm.pl

Joanna Kamińska

Przeczytaj też:
 • Małgorzata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie sądziłam produktów kapusta, kalafior, ogórki, czy zdrowe pieczywo razowe mogą mieć taki wpływ na pęcherz moczowy. Myślałam że ta dolegliwość ma związek tylko z płynami kawą, herbatą i piwem.
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To rzeczywiście zdumiewające,że produkty,które spożywamy na co dzień mają tak ogromny wpływ na pęcherz moczowy.I to wpływ niekorzystny.Jem dużo pieczywa razowego,podobnie kalafior czy ogórki,więc jak to wszystko zneutralizować,żeby nie szkodziło i nie podrażniało.Nie można przecież odstawić wszystkiego.
 • topik4433 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo ciekawy artykuł. Nie przypuszczałam, że to co spożywamy, praktycznie każdego dnia ma tak niekorzystny wpływ na pęcherz. Herbaty, ogórków, kapusty, kalafiora, czy owoców nie potrafiłabym wykluczyć ze swojego jadłospisu, więc pozostaje tylko spożywać wszystko, ale w rozsądnych ilościach, ale z tym na szczęście nie mam problemu.
 • Stenka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jak zwykle ciekawy artykuł. Ale jak zrozumiałam, nie wszystkie wymienione artykuły spozywcze, które sa moczopędne mają zły wpływ na organizm. Produkty z pierwszej kategori: herbata zielona, piwo, truskawki są moczopędne, ale dzięki temu wypłukują nerki. Gorszy wpłw, jak rozumiem, mają produkty z drugiej wymienionej grupy, napoje gazowanem groch czy kapusta, które podrazniają pęchertz. Nie musimy więc odmawiać sobie herbaty zielonej czy truskawek
 • jkokosza avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nigdy nie zastanawiałam się nad tym ani nawet nie przypuszczałabym, że herbata ziołowa czy zielona mogą podrażniać nasz pęcherz. Mnie się wydawało, że są to herbatki lecznicze a tu się okazuje, że nie do końca tak jest.
 • mcadelajda avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy temat, ale artykul jak na moj gust troszke za krotki, chyba ze bedzie jakas dalsza czesc to przepraszam
 • Ewa1 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To prawda,jest jest mnóstwo
  produktów spożywczych które podrażniają pęcherz,ale ja mam tendencję do odkładania się piasku w prawej nerce a nawet miałam malutki złóg 3mm,który urodziłam i w związku z tym muszę przyjmować duże ilości płynów,jeść arbuz,gruszki pić herbatki ze skrzypu,wodę mineralną niegazowaną a wszystko to po to żeby wydalać dużo moczu ok 2l dziennie w celu oczyszczania nerek ,piję również sok z żurawiny o nazwie żuravisol C ,który wspomaga funkcjonowanie układu moczowego i ma znaczny wływ na odporność ,kosztuje 17,99 ,wystarcza na 10 dni.Trochę to nie na temat,ale moja sytuacja tak wygląda.pozdr.
 • okulary avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jest jednak wiele rzeczy ,co wpływa drażniąco na pęcherz,co w moim pojęciu to trudno w to uwierzyć,
  że woda mineralna gazowana powoduje wzdęcia i wymienione warzywa,to rozumiem,lecz nie sposób tak jak w moim przypadku nie pić kawy,bo mam niedociśnienie,lub zielonej herbaty,którą lubię i działa pozytywnie na mój organizm,bo mi podrażni pęcherz.Trzeba raczej się stosować do umiarkowanej ilości spożywania.
 • irysek7 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy artykuł. Nigdy nie pomyślałabym, że wzdęte jelita mogą aż tak wpływać na pęcherz moczowy. W sumie to logiczne, ale dotychczas problemy układu moczowego wiązałam wyłącznie z przyjmowanymi płynami. Jak widać całe życie się uczymy.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Musimy pijać więcej wody , a mniej kaw i herbat.Z artykułu wynika,że nam wszystko szkodzi i ma wpływ na nasz organizm.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Musimy pijać więcej wody , a mniej kaw i herbat.Z artykułu wynika,że nam wszystko szkodzi i ma wpływ na nasz organizm.
 • sara avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  No prosze co za ciekawostki, a ja bardzo lubię kawkę i ostatnio polubiłam zieloną herbatkę ale wodę też popijam i jestem zadowolona bo przyzwyczaiłam się do niegazowanej, a wcześniej piłam tylko kolorową i gazowaną.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  No widzisz cały czas Sara jesteśmy zaskakiwane przez nowości medyczne i nie tylko.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To zaskakujące,że takie produkty jak chociażby kalafior czy ogórki miały drażnić nasz żołądek.Ogórki to rozumiem bo może kwas.Ale kalafior.A ja tak uwielbiam chrupać surowy kalafior
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab