20-diet-i-efekt-jo-jo

Okazuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych kobieta w ciągu swojego życia stosuje ok. 20 diet, dłuższych lub krótszych. Wiele z pań przez lata ma problemy z efektem jo-jo, ale co piątej udało się zachować pożądaną wagę.

Ukończone w tym roku badania prowadzone w Wlk Brytanii i Stanach pokazują, że 21%. kobiet miała problemy z efektem jo-jo co najmniej pięć razy, 11% – co najmniej 10 razy i 6% ponad 20 razy.

Demotywujące skoki wagi

Efektami stosowania diet zajął się Slimming World przy okazji Europejskiego Dnia Otyłości (obchodzonego 21 maja), którego hasłem przewodnim w tym roku jest stop yo-yo . Celem jest podniesienie świadomości niebezpieczeństwa związanego z cyklicznie powtarzającymi się utratami masy ciała i odzyskiwaniem jej oraz dramatycznymi skutkami takich raptownych zmian wagi dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Efekt jo-jo bowiem równie silnie oddziałuje na psyche, jak i soma – prowadzi do demotywacji, utraty wiary we własne możliwości.

W ostatnich latach w Unii Europejskiej odnotowano ogromny wzrost ilości diet-cud, obiecujących szybką utratą masy ciała przez eliminację w dietach całych grup produktów spożywczych, po np. ograniczanie się do spożywania jedynie żywności w wersji płynnej. Jednak w rzeczywistości diety te rzadko mogą być stosowane długoterminowo, powodują szybko uczucie głodu, osłabiają organizm lub mają inny niepożądany dla zdrowia wpływ na organizm – w efekcie szybko się z nich rezygnuje i wraca do starego sposobu odżywiania się, powodując kolejne zmiany wagi.

Światło w tunelu

Jest jednak dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy podejmują kolejne próby odchudzenia się. Nigdy nie jest za późno, aby przerwać cykl jo-jo, a zmniejszenie masy ciała i utrzymanie tego stanu może być łatwiejsze niż myślimy. Wiara we własną zdolność do trwałych zmian jest pierwszym krokiem do sukcesu, a wiele osób uważa, że wsparcie otrzymane przez innych odchudzających się, którzy mieli podobne doświadczenia pomaga im zrozumieć, że nie są winni doprowadzenia do poprzedniego stanu wagi.

Podczas gdy modne diety opierają się zwykle na przyjmowaniu malutkich porcji żywności lub zakazie spożywania pewnych pokarmów, najnowsze badania sugerują, że diety zaspakajające głód zapewniające organizmowi spore dawki energii (jak bazujące na owocach i warzywach, makaronach, ziemniakach, ryżu, rybach i chudym mięsie) są bardziej efektywne w uzyskaniu długotrwałej utraty masy ciała. Te pokarmy nie tylko sycą, ale są niskokaloryczne.

Długotrwałym sukcesem jest także wyeliminowanie poczucia winy przez narzucone sobie w diecie ograniczenia, gdy odmawiamy sobie przyjemności wypicia kieliszka ulubionego wina czy zjedzenia czekolady. To nie asceza, a zdrowy rozsądek, któremu warto się podporządkować.

Źródło: Slimming World

dr Paweł F. Nowak