Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Cytrynowe oczyszczanie organizmu

13.10.2011

Komentarzy: 29

Cytrynowe oczyszczanie organizmu
Cytryna - już na samo wspomnienie jej smaku, na większości twarzy pojawia się grymas. Kwaśna, kwaśna jak mało co, ale jak się okazuje... bardzo skuteczna.

Słów kilka o kwasie moczowym

Kwas moczowy jest organicznym związkiem chemicznym, pochodzenia purynowego. Większość kwasu wydalana jest z naszego ciała podczas oddawania moczu, część jednak przedostaje się do krwi. Ponieważ jest to związek trudno rozpuszczalny w wodzie, jego wysokie stężenie może zakłócać pracę organizmu, który próbując zneutralizować toksynę, traci wiele minerałów i witamin. To prowadzi do naruszenia gospodarki cukrowej, zakłócenia wymiany tłuszczów i otłuszczenia ciała, w efekcie czego może stanowić przyczynę wielu chorób.

Jak zneutralizować kwas w organizmie?

Coraz więcej specjalistów żywienia zaleca oczyszczającą dietę cytrynową. Jest to wyjątkowo kwaśny sposób poradzenia sobie z wrogiem, ale naturalny i jak się okazuje – skuteczny.
Aby oczyścić organizm z kwasu moczowego należy pić sok z cytryny, a najlepiej zastosować 12 dniową kurację leczniczą:

 • Dzień 1 i 12 – sok z 5 cytryn
 • Dzień 2 i 11 – sok z 10 cytryn
 • Dzień 3 i 10 – sok z 15 cytryn
 • Dzień 4 i 9 – sok z 20 cytryn
 • Dzień 5, 6, 7 i 8 – sok z 25 cytryn

Kuracja ta, choć wymaga konsekwencji, jest idealna dla ludzi z chronicznymi schorzeniami jak cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie, astma, hemoroidy, migreny, wrzody żołądka a nawet mówi się o właściwościach antyrakowych.

Jak to działa?

Sok należy pić kilkakrotnie w ciągu dnia (3–5 razy dziennie), najlepiej 15-30 minut przed posiłkiem. Powinien on mieć czystą postać, tzn. nie być rozcieńczony wodą, bez dodatku miodu i cukru. Wiele osób myśli, że picie takiego soku jest niezdrowe i podrażnia żołądek, jednak prawdą jest, iż ma on kwaśny smak tylko w momencie przygotowania. Gdy zostaje spożyty, enzymy w jamie ustnej zmieniają jego smak na słodki, ponieważ cytryna ma odczyn zasadowy a nie kwaśny.

Do żołądka sok dochodzi w postaci kwasu cytrynowego i askorbinowego – kwasy te w porównaniu z kwasem solnym (występującym w żołądku) są słabe i absolutnie nie są w stanie uszkodzić błony śluzowej żołądka. Sokiem z cytryny zatem mogą leczyć się nawet osoby ze wrzodami żołądka.

Na koniec ważna informacja dla Pań w okresie okołomenopauzalnym – sok z cytryny zawiera również fitoestrogeny, tak pomocne w łagodzeniu objawów przekwitania.

A. Złotkowska

Przeczytaj też:
 • sara avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  spróbuję, chociaż przyznam się że jeszcze nigdy nie wypiłam soku z cytryny samego tylko z wodą lub herbatą.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Samo już czytanie artykułu pobudziło na jakiś czas pracę moich ślinianek w ustach.Nie wiem czy sporóbowałabym takiej kuracji.Może gdybym musiała...
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ponieważ od kilka dni jestem na diecie i muszę dużo pić,do butelki z woda mineralną niegazowaną 2l wyciskam sok z 3-4 cytryn i przez cały dzień wypijam.Ponieważ moje nerki pracują wręcz fascynująco,oczyszczanie organizmu następuje błyskawicznie,a do tego nie chce się jeść.Polecam,jeśli ktoś nie jest przekonany do picia samego soku z cytryny.
 • summer avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Sok z 25 cytryn w ciągu 1 dnia? Niewyobrażalna ilość wg. mnie! Zdumiał mnie też fakt, że cytryna ma odczyn zasadowy! Cóż, pozory mylą
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • linet avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Też dostałam ślinotoku podczas czytania.
  4 dni po 25cytryn ....bezlitosne .Nie użyję takiej przemocy wobec bezbronnego organizmu
 • basia4ab avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Artykuł jest bardzo dobry.Przypomina nam jaką ważną role odgrywają cytryny w naszym jadłospisie.Jeszcze jak pracowałam to już wtedy natknęłam się na taki artykuł o oczyszczeniu organizmu właśnie sokiem z cytryny. Sok z cytrynu wlewałam do wody mineralnej niegazowanej i popijałam.Doskonale gasił pragnienie.Piłam sok z cytryny ale nie w takiej ilości.Wiem też, że jest znakomity sok z cytryny, na bolące gardło.Sok rozcieńcza się w wodzie i płucze gardło.Basia
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Uwielbiam sok z cytryny, piję go zdecydowanie za rzadko w ostatnim czasie, ale herbatka z cytryną , to podstawa. Zwłaszcza teraz w okresie jesiennym.
 • pauzka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo dobry artykuł, naprawdę cytryna nie jest taka straszna,jeśli
  chodzi o kwas.Stosuję kurację cytrynową zawsze pod koniec lata.
  zanim na dobre zacznie się jesienna plucha-bardzo uodparnia.
  Nawet kiedy złapię jakieś przeziębienie,mija po 2 dniach bez powikłań.
  Jedyny szkopuł to znależć dobre cytryny jednak w sporą ilość trzeba
  się zaopatrzyć.Bardzo dobre np. są z Hiszpanii.)
 • GloriaVictis avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nieosłodzonego miodem soku chyba nie dałabym rady wypić, ale spokojnie mogę zjeść cytrynę w cząstkach obranych z błonki, pytanie tylko, czy wtedy efekt będzie taki sam, czy podobnie jak w czosnku chodzi o rozerwanie błony komórkowej i dopiero wtedy uzyskuje się pożądany efekt...
  Ktoś wie?

  W artykule zabrakło mi też informacji co ile taką kurację należy powtarzać.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • linet avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Glorio, zjedz 25 cytryn jednego dnia, to dopiero będziesz mogła sie chwalić
  A wiesz Drobina, że odkryto szkodliwe działanie herbaty z cytryną na organizm?
  Otóż zawarte w herbacie aluminium reaguje z kwasem cytrynowym i zmienia się w jakiś związek chemiczny, który odkłada się w tkankach, szczególnie w mózgu, uszkadzając je? Dopatrzono się nawet zależności między herbatą z cytryną a chorobą Alzheimera.
  Sok cytrynowy najbezpieczniej jest rozcieńczać wodą.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Oj to niedobrze Linet. Mam tylko nadzieję, że cytryna nie jest powodem moich "zawieszek".
 • linet avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Drobinko, ani herbata, ani cytryna spożywane osobno nie szkodzą. Dietetycy przestrzegają tylko przed łączeniem ich. To taka kolejna "rewolucja" , bo herbatę z cytryną pijało si e od zawsze.
  A tymi "zawieszkami" na pewno tak nas tylko kokietujesz
 • mjbz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ta cytrynowa kuracja to świetny sposób na poprawę odporności i na "przewlekłe zatoki"...wypróbowałam na sobie. Polecam.
 • Meguszka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Uważajacie z tą dietą! Moja mama mało co się nie przekręciła na tej diecie.
  To nie jest dieta cud, najlepiej nie działać na własną rękę - tylko udać się do lekarza.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Artykuł ciekawy, ale pomimo ,że lubię cytryny nie zdecydowałabym się na taką dietę.Lekarze -dietetycy wskażą co jest dla nas najlepsze. Sok z cytryn wskazany jest: do picia, ale ograniczyłabym jego dzienne wypijanie.
 • LisaBen avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo ciekawy artykul. Dziekuje
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Próbowałam pić sok z cytryny bez wody i niestety cytryna wyżarła mi gardło i uszkodziła żołądek.Ewentualnie z wodą mogę pić , ale drugi raz takiej krzywdy organizmowi nie zrobię.Potem długo musiałam leczyć gardło i żołądek.Widocznie mam słaby nabłonek i dlatego doszło do uszkodzeń.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Być może ta kuracja jest dobra lecz ja raczej bym nie spróbowała.Miałabym pewne obawy.Sok z pięciu cytryn jeszcze bym wypiła.Ale już z 25.Nie
 • Dariusz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ten przepis dwunastodniowy jest dla zaawansowanych smakoszy cytryn, mozna zaczac od innego znacznie mniej drastycznego przepisu, kuracje zaczynamy od jednej cytryny dochodzimy do dziesieciu dziennie i wracamy do jednej cytryny,czyli tak pierwszy dzien jedna drugi dzien dwie i tak dalej az dojdziemy do 10-ciu i zmniejszamy dziewiec, osiem, az do jednej i konczymy kuracje,
 • pauzka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Pisałam wcześniej ,że stosuję kurację cytrynową-jest świetna.
  Powiem tak- trudniej jest ją zacząć niż kontynuować, trudno jest się przełamać do połknięcia soku choćby z jednej cytryny.
  W miarę postępu kuracji ja połykając sok cytrynowy czuję wręcz jego słodkawy smak-może to kubki smakowe się dostosowują ? no i nasze ''nastawienie'' jest niezmiernie ważne
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab