Jak hormony wpływają na naszą cerę

Każda z nas marzy o jędrnej, gładkiej cerze bez śladu niedoskonałości. Niestety, nasza skóra lubi nam płatać figle i nie zawsze prezentuje się tak, jak byśmy sobie tego życzyły. Jak hormony wpływają na naszą cerę?

Hormony, choć są produkowane przez organizm w niewielkich ilościach, mają ogromną moc sprawczą. To właśnie one zawiadują pracą całego organizmu. Ich niedobór i nadmiar ma katastrofalne skutki dla funkcjonowania całego organizmu.

Dlaczego skóra w okresie menopauzy traci elastyczność?

Kobiety przed okresem menopauzy często cieszą się jędrną, napiętą skórą wolną od głębszych zmarszczek. Te pojawiają się podczas przekwitania, ponieważ w organizmie gwałtownie spada stężenie estrogenów. W pewnym momencie jajniki przestają produkować estrogeny, a inne części naszego ciała wytwarzają znacznie mniejsze ilości tych żeńskich hormonów płciowych. W rezultacie skóra wiotczeje, staje się obwisła i mało estetyczna. Tym niekorzystnym zmianom można zapobiec lub znacznie je zredukować, decydując się na hormonalną terapię zastępczą i sięgając po innowacyjne kosmetyki zawierające sprawdzone składniki aktywne o działaniu anti-aging.

Hormony sprawcą trądziku

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej często przekładają się na kiepski wygląd naszej cery. Jeśli jesteś po dwudziestce, a wciąż masz pryszcze na twarzy, to nie jest to zwyczajny trądzik. Nie pozbędziesz się go przy użyciu kosmetyków przeciwtrądzikowych. Prawdopodobnie twoje dolegliwości mają podłoże endokrynologiczne. Niedobór estrogenów, nadmiar testosteronu, nadmiar prolaktyny, niedobór i nadmiar hormonów tarczycy, wszystko to może prowadzić do wysypu pryszczy na twojej twarzy.

Problemy z cerą rozwiąże endokrynolog

Nigdy nie wiesz, którego z hormonów ci brakuje lub którego masz za dużo, dopóki endokrynolog nie zleci przeprowadzenia szczegółowych badań biochemicznych. Dzięki nim można wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć leczenie normalizujące pracę gospodarki hormonalnej.

Czasem jest to stosunkowo proste i wystarczy zacząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne o określonym składzie. Jednym z nas brakuje estrogenów, drugie z nas mają go za dużo. W rezultacie cierpi na tym nasza skóra.  Na szczęście tabletki antykoncepcyjne potrafią nie tylko wyplenić pryszcze, ale też unormować pracę gruczołów łojowych i tym samym zapobiec przetłuszczaniu się skóry twarzy.