Andropauza Męska Strefa Profilaktyka mężczyzny

Objawy męskiego klimakterium

objawy-meskiego-klimakterium

Wbrew stereotypom andropauza to problem także kobiet. Zjawisko to u mężczyzn wyraźnie wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Dlatego ważne jest, aby trafnie rozpoznać objawy towarzyszące temu zjawisku, dzięki czemu móc skutecznie i w porę zmierzyć się z problemem.

Relacje pomiędzy zmianami hormonalnymi a występowaniem objawów andropauzy nie są jednak proste i pewne. Lekarze-specjaliści podkreślają niezwykle istotną (kto wie, czy nie zasadniczą) rolę predyspozycji genetycznych, czynników psychospołecznych i socjoekonomicznych (wykształcenie, stan majątkowy), a także trybu życia, w tym: ujemnych wpływów środowiskowych, sposobu odżywiania się, nałogów, obecności przewlekłych schorzeń, stosowania leków itp.

Objawy występowania andropauzy można podzielić na 3 grupy objawów:

  • dotyczące psychiki
  • dotyczące życia seksualnego
  • somatowegetatywne

Na początek przeanalizujmy objawy dotyczące psychiki, należą do niej nerwowość (nadmierne napięcie wewnętrzne, niemożność pełnego zrelaksowania się), niepokój a nawet lęk lub okresy paniki, drażliwość, nastrój depresyjny (zniechęcenie, smutek, częsta zmienność nastroju, poczucie bezsensu życia i wyczerpania energii życiowej), pogorszenie pamięci i zdolności do koncentracji, dokuczliwą świadomość, że najlepszy okres życia już minął.

Borys

Wbrew stereotypom andropauza to problem także kobiet. Zjawisko to u mężczyzn wyraźnie wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Dlatego ważne jest, aby trafnie rozpoznać objawy towarzyszące temu zjawisku, dzięki czemu móc skutecznie i w porę zmierzyć się z problemem.

Na zespół objawów somatowegetatywnych składają się bóle stawów i mięśni, pocenie się (odczuwane jako nadmierne lub pocenie się przy niewielkim nawet wysiłku fizycznym), uderzenia gorąca, zlewne poty, kłopoty z zasypianiem, budzenie się w środku nocy lub przedwczesne z poczuciem zmęczenia i niewyspania, zwiększona potrzeba snu w ciągu dnia, również długotrwałe poczucie zmęczenia i senności, zmniejszenie siły i masy mięśniowej, pogorszenie ogólnego samopoczucia, redukcja masy kostnej, wzrost ilości tkanki tłuszczowej wisceralnej, częstoskurcze nadkomorowe, zwroty i bóle głowy czy gonad (dysfunkcja m. dźwigacza jąder).

Zespół objawów sfery życia seksualnego odznacza się redukcją potencji, zmniejszeniem częstości porannych erekcji i libido, aktywności seksualnej, rozrzedzeniem zarostu na twarzy, zmianami andrologicznymi w zakresie zewnętrznych narządów płciowych.

Często u panów w omawianym okresie obserwuje się występowanie objawów subdepresji, a także pojawienie się zazdrości, podejrzliwości, lęku przed młodszymi i zdolnymi, wybuchowości, trudności w podejmowaniu decyzji, objawów hipochondrycznych albo też nadmiernej aktywności zawodowej.

Zaburzenia pamięci u mężczyzn w wieku lat 60, u których występuje zespół objawów andropauzalnych stwierdza się w 36%. Jest to szczególnie dokuczliwe dla osób wykonujących pracę umysłową. Niektórzy badacze twierdzą, iż jest to trzecia w kolejności najczęstsza dolegliwość omawianego okresu (po zaburzeniach erekcji – 46% i ogólnym osłabieniu – 41%). Dostrzegalne staje zmniejszenie ogólnej witalności i sprawności zawodowej, co jest dla reprezentantów wielu zawodów przykre.

Borys

Wbrew stereotypom andropauza to problem także kobiet. Zjawisko to u mężczyzn wyraźnie wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Dlatego ważne jest, aby trafnie rozpoznać objawy towarzyszące temu zjawisku, dzięki czemu móc skutecznie i w porę zmierzyć się z problemem.

Życie seksualne może stać się prawdziwym brzemieniem i zwykle bywa pierwszym problemem pary małżeńskiej. Według statystyk w wieku lat 20–25 liczba stosunków płciowych wynosi 2–3 tygodniowo, a po przekroczeniu 50. roku życia 1–2. Wywołuje to określone napięcia w życiu rodzinnym i często dramatycznie nieprawidłowe reakcje ze strony partnerki.
Nie ulega wątpliwości, iż kobiety choćby z tych powodów powinny być zaznajamiane z problemami, jakie niesie andropauza.

Reakcja ze strony psychiki na postępujące z wiekiem zmiany jest indywidualna. W istocie, jeżeli mamy do czynienia z prawdziwą andropauzą, to jej terapia hormonalna (np. preparatami testosteronu) jest spektakularnie skuteczna. Czasem nawet łączy się z tym inny problem – pacjent nie zawsze zgadza się na jej przerwanie lub redukcję dawki leku. Gdy substytucja hormonalna nie przynosi oczekiwanego efektu, to zwykle mamy do czynienia z innym schorzeniem, np. subdepresją.

Choć andropauzy w ścisłym tego słowa znaczeniu nie ma, to problemy, jakie niesie ona, np. dla kobiety czy dla rodziny są oczywiste i wymagają działań badawczych i edukacyjnych.

Borys

Komentarze (12)

pati25

6 lat temu

U mężczyzn występuje andropauza tak jak u kobiet menopauza.Wiedzą jakie objawy nam towarzyszą bo mają podobne.A mimo to twiedzą ,że andropauza ich nie dotyczy

summer

9 lat temu

Chyba źle nas zrozumiałeś Dariuszu, pisałyśmy, że to dla Was plus:), ale chodziło bardziej o komfort życia codziennego, że się tak wyrażę;). Oczywiście – to co napisałeś – to prawda, ale tak już jesteśmy skonstruowani i nie ma co się targować kto ma lepiej a kto gorzej. Mamy po prostu – inaczej!:).
Ale zobaczcie, co potrafią Ci naukowcy: przeprowadzili badania i odkryli, że mężczyzna czuje ból! Ja po prostu kopnęłabym gościa w kostkę, gdyby się skrzywił albo syknął, pomyślałabym (naiwna?), że go zabolało!;)

Dariusz

9 lat temu

Dziękuję dziewczyny macie racje, to ze faceci nie maja miesiączek to ich minus dlatego żyją krócej, nie pozbywając się w naturalny sposób toksyny, tak tak troszkę zgłębiłem temat, dawno temu było tak zwane upuszczanie krwi, albo pijawki, teraz pomału to zaczyna wracać na nowo stając się trendy.

[post został edytowany ze względu na naruszenie 3. pkt. Regulaminu Forum]

Emilly27k

9 lat temu

Kiedyś zastanawiałam się czy mężczyzna odczuwa ból. Wszystko wskazuje ,że tak. Z badań wynika,że młodsi mężczyźni cierpią po stracie ukochanej dziewczyny.

drobina

9 lat temu

W sumie chyba dobrze, że faceci jej nie mają, bo pewnie by byli nie do zniesienia w czasie miesiączki (ich – nie naszej!) Ha!,Ha!

filodendron

9 lat temu

Chyba nie sądzisz Dariusz ,że przez 7 dni być we krwi ,ciągle zmieniać podpaski i bać się ,czy krew nie przeciekła przez spódnice ,czy spodnie ,że to nie jest stresujące ?

summer

9 lat temu

Może i przeżycie, ale my to takie przekorne jesteśmy: jak miesiączkujemy to nam źle, a jak się ta cała impreza kończy – to nam żal!:).
Dariusz – to, że nie macie miesiączek to plus dla Was, nie dla nas!;)

filodendron

9 lat temu

Bo u niektórych kobiet miesiączka to bardzo ciężkie przeżycie związane ze zbyt dużą utratą krwi {anemia},bóle, mdłości ,wymioty, kłopoty z nerwami ,synndrom napięcia przedmiesiączkowego. Gdy się ma to co miesiąc przez okres od 15 do 55 roku życia uwierz mi to jest okropne. Chyba żaden mężczyzna nie chciałby co miesiąc mieć czegoś takiego ?

filodendron

9 lat temu

Mężczyżni też cierpią, ale chociaż przez całe życie nie mieli miesiączek a to duży plus. Najgorzej ,że niektórzy wcale nie chcą iść do lekarza.A początki prostaty można wyleczyć, lecz często panowie ukrywają swoje choroby, a im później zgłoszą się do lekarza tym gorzej.

drobina

9 lat temu

Większość mężczyzn i tak idzie w zaparte, że ich żadne męskie klimakterium nie dotyczy. Wielu z nich nawet nie wie, co to jest andropauza.

Zostaw komentarz