objawy-ntm

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem występującym u znacznej części populacji (zwłaszcza w określonym wieku, i w przeważającej większości u kobiet). Objawy nietrzymania moczu zależą od typu schorzenia, jaki występuje, jednak za każdym razem można je uznać za charakterystyczne.

Oto symptomy, jakie pojawiają się przy 3 najczęściej występujących typach NTM. W wysiłkowym nietrzymaniu moczu – a więc takiej postaci choroby, w której dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy oraz upośledzenia zacisku cewki moczowej – wyciek z pęcherza pojawia się wtedy, gdy rośnie w nim ciśnienie. Dzieje się to najczęściej podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu czy śmiechu. Bardzo istotnym, i uciążliwym elementem choroby jest to, że przed oddaniem moczu chory wcale może nie odczuwać takiej potrzeby i dopiero po fakcie zdać sobie sprawę z wykonania tej czynności.

W innej odmianie schorzenia – nietrzymaniu moczu z nagłym parciem (które jest spowodowane nieprawidłową aktywnością pęcherza) charakterystycznym objawem jest silna i częsta potrzeba oddawania moczu, a następnie jego bezwiedny wypływ. Do parcia dochodzi zazwyczaj w określonych sytuacjach – w czasie zmian pozycji, ale też podczas odbywania stosunku seksualnego. Parcie to występuje niezależnie od pory dnia i nocy, i jest niezwykle silne, praktycznie niemożliwe do opanowania.

Z kolei w przypadku nietrzymania moczu z powodu przepełnienia pęcherza – mocz wycieka okresowo bądź stale, parciu towarzyszyć może ból; Ten rodzaj NTM występuje zwłaszcza u mężczyzn, przy przeroście gruczołu krokowego.

Niezależnie jednak od genezy oraz objawów choroby – zawsze można (i należy) podjąć jej leczenie. Powszechność tej dolegliwości powinna stanowić sygnał, że NTM nie jest powodem do wstydu, lecz do działań terapeutycznych (i profilaktycznych).

Redakcja