ntm-objawy-wstydliwego-schorzenia

Nietrzymanie moczu to takie schorzenie, w którym bardzo wiele zależy od samego pacjenta. Musi on bowiem zdobyć się na to, aby powiedzieć lekarzowi o objawach, które często są dla niego krępujące.

Jednakże właśnie ta rozmowa jest podstawą późniejszej diagnostyki, i jest niezbędna ,aby problem NTM rozwiązać.

Objawy nietrzymania moczu sprowadzają się do jednego głównego czynnika – niekontrolowanego wydalania moczu przez cewkę moczową. Jednak zarówno przyczyny tej patologii nefrologicznej, jak i towarzyszące jej okoliczności – różnią się w zależności od rodzaju schorzenia. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu (najczęstszej postaci choroby) mocz jest oddawany bezwiednie, bez żadnych uprzednich sygnałów.

Ma to miejsce w sytuacjach, w których występuje wzmożony wysiłek oraz praca mięśni brzucha (przy kichaniu, kasłaniu, śmiechu itp.). Początkowo wyciekająca ilość moczu jest niewielka i to tylko przy dużym wysiłku, jednak z czasem dolegliwość się nasila. W innym rodzaju schorzenia – NTM z parciem naglącym, oddanie moczu poprzedza uczucie parcia niemożliwego do powstrzymania.

Objawy pojawiają się np. pod wpływem szumu wody słyszanego przez chorego, lub w sytuacjach wzmożonego wysiłku. Charakterystyczne jest to, że parcie pojawia się również w nocy. Jeżeli chodzi o NTM z przepełnienia, to objawia się ono „najłagodniej” – dochodzi po prostu do wydalania niewielkich ilości moczu w miarę przepełniania się pęcherza moczowego. Dolegliwość ta często spotykana jest u mężczyzn cierpiących na przerost prostaty.

Nietrzymanie moczu bywa również objawem innego schorzenia – towarzyszy m.in. chorobie Alzheimera, Parkinsona, uszkodzeniom rdzenia kręgowego, guzowi mózgu a nawet cukrzycy.

Redakcja