ntm-przyczyny-objawy-zagrozenia

Dolegliwość nietrzymania moczu zwykle przypisywana jest paniom w okresie menopauzy, jednak ten problem dotyczy także dużej grupy młodych osób. W Polsce z NTM boryka się ok. 3 mln kobiet, dlatego warto dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka, aby skutecznie zapobiegać temu problemowi.

Warto zastanowić się, czy – i jak bardzo – jesteś narażona na NTM.
Wystarczy odpowiedzieć TAK lub NIE na poniższe pytania, a następnie zsumować swoje odpowiedzi.

  1. Czy korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie?
  2. Czy korzystasz z toalety kilka razy w nocy?
  3. Czy zdarza Ci się biec do toalety, gdy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu?
  4. Czy zdarza Ci się, że nie utrzymasz moczu, zanim dobiegniesz do toalety?
  5. Czy w ostatnim czasie zdarzyło Ci się popuścić mocz w trakcie kichania, kaszlu, śmiania się lub wysiłku fizycznego?

Przynajmniej 1 odpowiedź TAK – o niczym jeszcze nie świadczy, powinnaś jednak zwrócić większą uwagę na kondycję swojego organizmu, a zwłaszcza mięśni dna miednicy. Policz, ile razy w ciągu dnia poszłaś do toalety. Zaobserwuj, jak reaguje Twój pęcherz na zwiększoną ilość płynów. Staraj się ograniczyć spożycie napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę na rzecz wody i naturalnych soków.

Od 2-3 odpowiedzi TAK – może wskazywać na pierwsze objawy NTM. Powinnaś zacząć bardziej troszczyć się o kondycję Twoich mięśni dna miednicy i zacząć je regularnie ćwiczyć. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem ginekologiem lub urologiem. Aby uniknąć krępujących sytuacji, włóż do swojej kosmetyczki specjalne wkładki anatomiczne przeznaczone
do wchłaniania moczu. To tylko 3 mm więcej dla Twojej kosmetyczki, a zdecydowanie większy komfort psychiczny dla Ciebie.

CoreWellness