nietrzymanie-moczu-temat-tabu

International Continence Society definiuje NTM jako stan, w którym dochodzi do mimowolnego wycieku moczu. Inkontynencji towarzyszą problemy higieniczne i społeczne.

Światowa Organizacja Zdrowia postrzega nietrzymanie moczu jako jedno z największych wyzwań XXI wieku. Szacuje się, iż z tą przypadłością zmaga się 200 milionów ludzi. Z powodu inkontynencji częściej cierpią osoby, które mieszkają w krajach rozwiniętych i rozwijających się.

NTM – kobieca dolegliwość

Ze względu na budowę anatomiczną kobiety częściej borykają się z nietrzymaniem moczu. Ta uciążliwa dolegliwość często dotyka młode matki. Podczas porodu dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy, które odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie oddawania moczu. W organizmie kobiet, które przechodzą menopauzę, dokonują się poważne zmiany. Niektóre z nich sprzyjają inkontynencji.

Inkontynencja – koszty ekonomiczne i społeczne

NTM utrudnia normalne funkcjonowanie. Paniom, które zmagają się z tą przypadłością, towarzyszy wstyd. W związku z tym, iż oddawanie moczu staje się zjawiskiem mimowolnym, do wycieku może dojść podczas rozmowy z szefem czy zakupów w hipermarkecie. Inkontynencja niesie ze sobą ogromne koszty ekonomiczne i społeczne.

Psychiczny aspekt NTM

W związku z tym, iż osoby, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, odczuwają zażenowanie, naukowcy nie potrafią określić skali zjawiska. Wiele pań nie rozmawia o inkontynencji z lekarzem. Nawet postępowe Niemki i Amerykanki odczuwają wstyd, nakreślając problem specjaliście.

Irmina