spokój ducha
Zdjęcie autorstwa Alexandr Podvalny z Pexels

Spokój ducha wcale nie musi być pozbawiony emocji i przez to mało wyrazisty, mogą mu towarzyszyć te o pozytywnym wydźwięku. Ten stan jest niezwykle pożądany, a zarazem trudny do uzyskania. Niestety, we współczesnym świecie zewsząd atakują nas bodźce, dotyczy nas wiele spraw, niektóre z nich się komplikują, a wszystko to rodzi lęki oraz nerwową atmosferę. W naszym artykule podpowiadamy, czym jest spokój ducha i jak go uzyskać.

Spis treści:

  1. Czym jest spokój ducha?
  2. Jak zapanować nad emocjami?
  3. Dlaczego musimy widzieć sens w swoim życiu?
  4. Od czego zależy spokój ducha?
  5. Prawdziwi przyjaciele a stan psychicznej równowagi
  6. Od czego zależy podejmowanie racjonalnych decyzji?
  7. Jak uzyskać stan psychicznej równowagi?

Czym jest spokój ducha?

Spokój ducha najprościej można zdefiniować jako stan równowagi psychicznej, jaki osiągamy wówczas, gdy nasze życie staje się wolne od pośpiechu, zdenerwowania, złości i stresu. Jak widać, rzadko możemy sobie pozwolić na ten komfort. Niemal codziennie gdzieś się spieszymy, albo musimy szybko zrealizować projekt, ponieważ klient zwlekał z przesłaniem specyfikacji, a gdy to zrobił, dał nam tylko kilka godzin na wykonanie zadania. Często nas też coś złości, a to kolejna podwyżka opłat za prąd, a to spóźniony autobus czy marudna koleżanka.

Jak zapanować nad emocjami?

Spokój ducha to bardzo przyjemny stan, gdy go uzyskamy, towarzyszy nam przyjemna błogość, znika napięcie i czujemy się szczęśliwi. Jak widać, nie jest jednak łatwo cieszy się tym przywilejem. Na szczęście spokój ducha można uzyskać, mimo licznych przeciwności losu. Musimy tylko nauczyć się panować nad emocjami. Te same w sobie nie są niczym złym, ponieważ niosą ze sobą cenną informację, którą trzeba tylko umieć odczytać w prawidłowy sposób.  Problem zaczyna się wówczas, gdy tracimy nad nimi kontrolę, pozwalamy im zawładnąć swoim życiem.

Dlaczego musimy widzieć sens w swoim życiu?

Spokój ducha często pojawia się wówczas, gdy jesteśmy pewni tego, co robimy i kim jesteśmy. Np. lubię swoją pracę, uważam ją za rozwojową, zazwyczaj udawało mi się uzyskać w niej całkiem przyzwoite wynagrodzenie. Na razie jednak nic nie zwiastuje premii. Nie rezygnuję jednak z dotychczasowego zatrudnienia, bo wiem, że ma ono sens i przyszłość, musimy tylko przeczekać gorszy miesiąc. Jeśli wiem, kim jestem, jaką mam orientację, czego oczekuję od życia, również umiem uzyskać stan psychicznej równowagi.

Od czego zależy spokój ducha?

Spokój ducha towarzyszy nam również wówczas, gdy zostają zaspokojone nasze potrzeby. Jeśli czujemy się kochani, docenieni i bezpieczni, łatwiej nam zapanować nad emocjami. Nie pozwalamy na to, aby te nas zalały, potrafimy spojrzeć na problem w racjonalny sposób. Jeśli stan psychicznej równowagi jest dla nas trudny do uzyskania, to zazwyczaj jedna z elementarnych potrzeb nie została zaspokojona. Np. nie czujemy się bezpiecznie, bo nie mamy na kim polegać. Wiemy, że jesteśmy zdane tylko na siebie. Ma to dobre strony, gdy wszystko dobrze się układa. Gorzej, gdy pojawiają się trudności, np. w pracy, a my zastanawiamy się, skąd na dłuższą metę weźmiemy pieniądze, aby opłacić mieszkanie i kupić żywność.

Prawdziwi przyjaciele a stan psychicznej równowagi

Stan psychicznej równowagi łatwiej jest uzyskać, kiedy czujemy, że otaczają nas właściwi ludzie i zmierzamy w odpowiednim kierunku. Np. widzimy, że mamy prawdziwych przyjaciół, którzy nie są interesowni, na których zawsze możemy polegać. To relacje, do których nie tylko wkładamy, ale też z nich wyciągamy.  Wiemy, że gdy spotka nas problem, to ktoś wyciągnie do nas pomocną dłoń.

Od czego zależy podejmowanie racjonalnych decyzji?

Stan psychicznej równowagi jest niezwykle ważny, abyśmy mogli podejmować dobre i racjonalne decyzje. To właśnie on zapewnia nam jasność umysłu. Niestety, nie zawsze jest nam dany. Wówczas możemy dokonywać wyboru pod wpływem silnych emocji i popełniać błędy. Emocje sprawiają bowiem, że do pewnych rzeczy jesteśmy z góry uprzedzeni, a do innych podchodzimy zbyt optymistycznie.

Jak uzyskać stan psychicznej równowagi?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Przede wszystkim trzeba nauczyć się panować nad emocjami. Te nie mogą być niczym ogon, który rządzi psem.  Pomóc może nam w tym medytacja oraz trening oddechu. W internecie znajdziemy wiele wartościowych materiałów na ten temat. Możemy też sięgnąć po jeden z poradników, które ukazały się na rynku. Także przebywanie na łonie natury pozwala wyciszyć emocje i wyzbyć się toksycznego stresu.  Czasem też trzeba zastanowić się, czy nie potrzebujemy zwolnić tempa, ponieważ za bardzo gnamy i to nas męczy.