ntm-kobieca-przypadlosc

Nietrzymanie moczu utrudnia normalne funkcjonowanie milionom ludzi na całym świecie. Ta przypadłość częściej dotyka kobiety. Jak wygląda życie chorych na NTM?

W przypadku nietrzymania moczu mówimy o chorobie społecznej. Osoby, które cierpią z powodu inkontynencji, nie są w stanie przewidzieć, kiedy dojdzie do mimowolnego wycieku moczu. Wielu ludzi obawia się kompromitacji, toteż ogranicza spotkania towarzyskie do minimum. Ta postawa odbija się niekorzystnie na ich samopoczuciu. Izolacja nierzadko prowadzi do depresji.

Aspekt higieniczny NTM

Warto pamiętać, iż kontakt skóry z moczem prowadzi do stanów zapalnych i przebarwień. W przypadku osób, które borykają się z NTM, niezwykle istotną rolę odgrywa higiena. Po każdym incydencie inkontynencji należy się podmyć. Jeśli przebywamy poza domem i nie mamy takiej możliwości, powinniśmy sięgnąć po chusteczki do higieny intymnej.

Nietrzymanie moczu – grupy ryzyka

Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Te dysproporcje tłumaczy się anatomią pań. U kobiet cewka moczowa jest o wiele krótsza niż u panów. Wśród czynników sprzyjających inkontynencji wymienia się ciąże i porody. Gdy dziecko wydostaje się na świat, nierzadko uszkadza struktury nerwowo-mięśniowe dna miednicy. Wysiłek, który towarzyszy porodowi, czasem prowadzi do rozwarstwienia powięzi, która utrzymuje cewkę moczową we właściwym położeniu. Gdy „mocowanie” pęka, cewka otwiera się podczas codziennych czynności tj. wchodzenie po schodach czy taniec.

Irmina