Męska Strefa Męskie dolegliwości

Nowotwór sutka u mężczyzn

nowotwor-sutka-u-mezczyzn

Choć rak piersi w aż 99% przytrafia się kobietom, zachorować na niego mogą również mężczyźni. Nowotwór sutka u płci męskiej jest niezwykle rzadki, a co najgorsze – bardzo późno rozpoznawalny i w większości przypadków nie dający jakiejkolwiek nadziei na wyleczenie.

Męskie tabu

O nowotworach piersi mówi się bardzo wiele, ale w nagromadzeniu akcji profilaktycznych i uświadamiających zapomina się o jednym, bardzo ważnym szczególe. Rak sutka może dotknąć także mężczyzn. Z badań wynika, że większość panów nie jest zupełnie tego świadoma i nowotwór łączy jedynie z kobiecymi piersiami. Mężczyźni po prostu nie mają pojęcia, że coś takiego może się im przytrafić i bagatelizują wszystkie sygnały swojego organizmu. Nie wykonują też samobadania piersi, uważając to za kolejną typowo kobiecą sprawę. W związku z czym zauważają zmiany w obrębie sutków dopiero, kiedy zaczynają być widoczne gołym okiem.

Tragiczny 1%

Spośród wszystkich zachorowań na raka sutka męskich przypadków jest zaledwie 1%. Wydaje się, że to mało w stosunku do kobiet, jednak wśród tego procenta większości pacjentów nie udaje się wyleczyć. Niestety, panowie pojawiają się u lekarza nawet rok po zauważeniu pierwszych, niepokojących objawów, kiedy na skuteczne leczenie jest już po prostu za późno. To z kolei sprzyja przerzutom i zmniejsza szanse na pozytywne rokowania.

Objawy i leczenie

Zaniepokoić powinna każda zmiana w obrębie piersi, podobnie jak w przypadku kobiet. Najpoważniejszym symptomem jest wyczuwalny guz, ale zwrócić uwagę należy również na niesymetryczność piersi, przebarwienia sutka, zmianę kształtu lub owrzodzenia czy guzowatość. Niepożądane są również wszelkiego rodzaju wydzieliny wyciekające z sutka po jego naciśnięciu. Po zauważeniu jakiegokolwiek objawu mężczyzna powinien niezwłocznie udać się do lekarza, bez oczekiwania na dalszy rozwój wypadków i odkładania tej wizyty na później – nawet jeśli guzek jest mały. Lekarz dokładnie zbada pacjenta i w razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania (USG, biopsję z oceną histopatologiczną wycinka). Po dokonaniu diagnozy następuje leczenie, dokładnie takie samo jak w przypadku kobiet z nowotworem piersi: mastektomia (chirurgiczne usunięcie sutka wraz ze zmienioną tkanką), chemioterapia i radioterapia oraz leczenie hormonalne. Reszta zależy od stanu pacjenta i ewentualnych przerzutów.

Mechanizmy, zgodnie z którymi atakuje rak, nie zostały jeszcze zbadane. Lekarze nie wiedzą dlaczego niektórzy mężczyźni zapadają na chorobę, która – jak się powszechnie uważa – jest zarezerwowana dla kobiet. A więc drodzy Panowie, badajcie się od czasu do czasu, bo każdy z Was może być zagrożony!

M. Witczak

Komentarze (6)

pati25

6 lat temu

Chyba nikt nawet nie pomyślał,że mężczyźni mogą też zachorować na raka sutka.A jednak.Więc Panowie obsewujcie swoje sutki i w razie jakichś niepokojących objawów idźcie do lekarza

basia4ab

10 lat temu

Bardzo dobry artykuł.Wielu mężczyzn nawet nie wie, że może go spotkać taki sam los jak każdą z nas kobiet.Jest to rzadki przypadek wśród mężczyzn nowotworu sutka, ale jest.Tak jak kobieta, każdy mężczyzna winien sobie badać piersi.Wielu mężczyzn znając psychikę męską wstydzi się tego problemu i chyba uważa że ten problem dotyczy kobiet a nie mężczyzn.Każdy z Panów winien przeczytać ten pouczający artykuł.Basia

mejgosia

10 lat temu

syn mojej znajomej tez mial coś takiego ale znacznie większe i jak osądził lekarz że to może być od jedzenia….np. kurczaków, podobno są karmione jakimis hormonami i to dziala na ludzi !!! Musze koniecznie to sprawdzić !!! pa!

mejgosia

10 lat temu

Kurcze trochę się przestraszyłam i jutro zabieram mojego synka (12 lat) do lekarza bo on od jakiegoś czasu ma jeden sutek powiększony, nie przypuszczałam że to może być takie niepokojące !!!

GloriaVictis

10 lat temu

Myślę, że dla większości Panów, ale również i Pań, rak sutka u mężczyzny jest ostatnią możliwą chorobą o jakiej by pomyśleli, nawet zauważając jakiekolwiek niepokojące objawy.

Zostaw komentarz