nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to przypadłość powszechnie występująca u kobiet. Polega na niekontrolowanym popuszczaniu moczu podczas sytuacji związanych z napinaniem mięśni. Jego wyciek zdarza się paniom przy kichaniu, wysiłku czy wchodzeniu po schodach. Dolegliwość ta jest zazwyczaj powodem skrępowania i wstydu. Wiele kobiet nie mówi o swoich problemach lekarzowi. Niesłusznie, ponieważ nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. Jak mu zapobiec?

Gubienie moczu jest objawem nieprawidłowej pracy dolnych dróg moczowych. Występuje u pań po ciąży, w okresie klimakterium lub w wyniku ciężkiej pracy fizycznej. Dolegliwości tej można zapobiec poprzez ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jej leczenie wspomaga również zdrowy i aktywny styl życia.

Nietrzymanie moczu – czym jest?

Nietrzymanie moczu u kobiet najczęściej ma charakter wysiłkowy. Oznacza to, że wyciek moczu ma miejsce podczas kichania, śmiechu, kaszlu lub aktywności fizycznej. W zaawansowanym stadium niekontrolowana mikcja pojawia się przy chodzeniu, a nawet siedzeniu. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest osłabienie mięśni dna miednicy. Dzięki nim cewka moczowa utrzymywana jest w zamknięciu. Gubienie moczu pojawia się, gdy tracą swą elastyczność. Następuje to u pań w okresie klimakterium, a także u kobiet w ciąży oraz po porodzie.

Jakie czynniki sprzyjają nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu u kobiet dojrzałych zwykle związane jest z niedoborem estrogenów. Brak tych hormonów wpływa na utratę elastyczności mięśni dna miednicy. Dolegliwość ta może wynikać też z wad wrodzonych, ciężkiej pracy fizycznej, licznych ciąży i porodów. Dodatkowe czynniki predysponujące do gubienia moczu to otyłość, zaparcia oraz częste infekcje dróg moczowych. Pojawia się ono w przebiegu chorób neurologicznych, takich jak udar, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Nietrzymanie moczu u kobiet – jak mu zapobiec?

Profilaktyka nietrzymania moczu opiera się na wzmocnieniu mięśni dna miednicy. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom przyrasta ich masa i wzrasta siła skurczów. Silniejsze jest też ich napięcie spoczynkowe. Trening mięśni Kegla zapobiega wystąpieniu nietrzymania moczu. Powinnyśmy wykonywać go kilka razy w ciągu dnia. Ćwiczone mięśnie należy napinać również w czasie kaszlu czy kichania. Mięśnie dna miednicy wyczujemy, gdy zatrzymamy strumień moczu podczas mikcji. Nie należy jednak w ten sposób trenować, gdyż łatwo doprowadzić do zakażenia dróg moczowych.

Wspomaganie treningu mięśni dna miednicy

199gubienie moczu

Trening mięśni dna miednicy jest skuteczny jedynie wtedy, gdy przeprowadzamy go właściwie. Wspomaga go biofeedback, czyli umieszczenie specjalnych wkładek lub baloników w pochwie. Wywołują one naturalny skurcz odpowiedniej grupy mięśni. Za pomocą biofeedbacku możliwe jest monitorowanie pracy mięśni na ekranie. Powszechnie stosowane są również ciężarki dopochwowe. Mają one kształt stożka, który wkładamy do pochwy na około 20 minut. Swoje codzienne obowiązki wykonujemy tak, aby ciężarek z niej nie wypadł.

Wspomaganie leczenia nietrzymania moczu u kobiet

Paniom cierpiącym na nietrzymanie moczu zaleca się stosowanie pessarów. Są to giętkie krążki dopochwowe, które stanowią mechaniczne podparcie dla cewki moczowej. Polecana jest również elektrostymulacja. Polega ona na pobudzaniu mięśni dna miednicy do skurczu poprzez impulsy elektryczne. Drażni się nimi mięsień lub zakończenia nerwowe. Efekty elektrostymulacji pojawiają się zwykle znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych ćwiczeń. Trening mięśni dna miednicy trzeba wykonywać przez dłuższy czas, aby uzyskać widoczną poprawę. Do tego czasu panie cierpiące na NTM mogą zaopatrzyć się w podkłady i pieluchomajtki. Pozwolą one na swobodne wychodzenie z domu bez skrępowania i strachu przed przykrym incydentem.

Karolina Solga