Nietrzymanie moczu – temat tabu

nietrzymanie-moczu-temat-tabu

International Continence Society definiuje NTM jako stan, w którym dochodzi do mimowolnego wycieku moczu. Inkontynencji towarzyszą problemy higieniczne i społeczne.

Światowa Organizacja Zdrowia postrzega nietrzymanie moczu jako jedno z największych wyzwań XXI wieku. Szacuje się, iż z tą przypadłością zmaga się 200 milionów ludzi. Z powodu inkontynencji częściej cierpią osoby, które mieszkają w krajach rozwiniętych i rozwijających się.

NTM – kobieca dolegliwość

Ze względu na budowę anatomiczną kobiety częściej borykają się z nietrzymaniem moczu. Ta uciążliwa dolegliwość często dotyka młode matki. Podczas porodu dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy, które odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie oddawania moczu. W organizmie kobiet, które przechodzą menopauzę, dokonują się poważne zmiany. Niektóre z nich sprzyjają inkontynencji.

Inkontynencja – koszty ekonomiczne i społeczne

NTM utrudnia normalne funkcjonowanie. Paniom, które zmagają się z tą przypadłością, towarzyszy wstyd. W związku z tym, iż oddawanie moczu staje się zjawiskiem mimowolnym, do wycieku może dojść podczas rozmowy z szefem czy zakupów w hipermarkecie. Inkontynencja niesie ze sobą ogromne koszty ekonomiczne i społeczne.

Psychiczny aspekt NTM

W związku z tym, iż osoby, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, odczuwają zażenowanie, naukowcy nie potrafią określić skali zjawiska. Wiele pań nie rozmawia o inkontynencji z lekarzem. Nawet postępowe Niemki i Amerykanki odczuwają wstyd, nakreślając problem specjaliście.

Irmina

3 KOMENTARZE

  1. NTM to trudny temat. Chyba dlatego, że że ta choroba powoduje duży dyskomort i ograniczenia, ale jest światełko w tunelu. Czołowi producenci zajmujący się wytwarzaniem wkładek urologicznych mają się czym pochwalić – wkładki są coraz lepszej jakości. Ponadto, leczenie hormonalne także przynosi efekty.Szkoda tylko, że niektórzy lekarze bagatelizują ten problem.

  2. Jeszcze tego nie mam ,ale każdą z nas to może spotkać. Są na szczęście specjalne podpaski, które pochłaniają mocz. Widuje się ostatnio dużo reklam na ten temat, więc kobiety są zorientowane, które artykuły higieniczne muszą sobie kupić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ