NTM Życie z NTM

Nietrzymanie moczu – temat tabu

nietrzymanie-moczu-temat-tabu

International Continence Society definiuje NTM jako stan, w którym dochodzi do mimowolnego wycieku moczu. Inkontynencji towarzyszą problemy higieniczne i społeczne.

Światowa Organizacja Zdrowia postrzega nietrzymanie moczu jako jedno z największych wyzwań XXI wieku. Szacuje się, iż z tą przypadłością zmaga się 200 milionów ludzi. Z powodu inkontynencji częściej cierpią osoby, które mieszkają w krajach rozwiniętych i rozwijających się.

NTM – kobieca dolegliwość

Ze względu na budowę anatomiczną kobiety częściej borykają się z nietrzymaniem moczu. Ta uciążliwa dolegliwość często dotyka młode matki. Podczas porodu dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy, które odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie oddawania moczu. W organizmie kobiet, które przechodzą menopauzę, dokonują się poważne zmiany. Niektóre z nich sprzyjają inkontynencji.

Inkontynencja – koszty ekonomiczne i społeczne

NTM utrudnia normalne funkcjonowanie. Paniom, które zmagają się z tą przypadłością, towarzyszy wstyd. W związku z tym, iż oddawanie moczu staje się zjawiskiem mimowolnym, do wycieku może dojść podczas rozmowy z szefem czy zakupów w hipermarkecie. Inkontynencja niesie ze sobą ogromne koszty ekonomiczne i społeczne.

Psychiczny aspekt NTM

W związku z tym, iż osoby, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, odczuwają zażenowanie, naukowcy nie potrafią określić skali zjawiska. Wiele pań nie rozmawia o inkontynencji z lekarzem. Nawet postępowe Niemki i Amerykanki odczuwają wstyd, nakreślając problem specjaliście.

Irmina

International Continence Society definiuje NTM jako stan, w którym dochodzi do mimowolnego wycieku moczu. Inkontynencji towarzyszą problemy higieniczne i społeczne.

Obniżenie jakości życia

Wprawdzie nietrzymanie moczu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale nie należy lekceważyć tej choroby. Inkontynencja znacząco obniża jakość życia. Osoby, które zmagają się z NTM, często ograniczają życie towarzyskie do minimum. Przed każdym spotkaniem ze znajomymi towarzyszy im ogromny stres.

Brak empatii

Nietrzymanie moczu stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z powagi zjawiska. W związku z tym, iż NTM nie zagraża życiu, niektórzy specjaliści lekceważą tę przypadłość. Lekarzom brakuje empatii i zrozumienia.

Leczenie inkontynencji

Pierwsze próby leczenia inkontynencji podjęto pod koniec XIX wieku. Początkowo skupiono się na ćwiczeniach mięśni Kegla. Później leczenie rozszerzono o elektrostymulację. W drugiej połowie XX wieku naukowcy dostrzegli, że leczenie hormonalne przynosi świetne rezultaty.

NTM a higiena

Osoby, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, powinny zadbać o prawidłową higienę. Po każdym epizodzie inkontynencji należy przemyć okolice intymne wodą z dodatkiem specjalnego płynu.

Problem dyskomfortu dostrzegły firmy, które zajmują się wytwarzaniem wkładek urologicznych. Do czołowych producentów należą: Tena i Seni.

Irmina

Komentarze (3)

pati25

8 lat temu

Coraz częściej zwraca się uwagę na ten trudny temat..Ukazują się artykuły o NTM,reklamy środków higienicznych dla osób z tym problemem.Dzięki tym wiadomościom wiemy jak sobie radzić z NTM

filodendron

8 lat temu

Jeszcze tego nie mam ,ale każdą z nas to może spotkać. Są na szczęście specjalne podpaski, które pochłaniają mocz. Widuje się ostatnio dużo reklam na ten temat, więc kobiety są zorientowane, które artykuły higieniczne muszą sobie kupić.

drobina

9 lat temu

NTM to trudny temat. Chyba dlatego, że że ta choroba powoduje duży dyskomort i ograniczenia, ale jest światełko w tunelu. Czołowi producenci zajmujący się wytwarzaniem wkładek urologicznych mają się czym pochwalić – wkładki są coraz lepszej jakości. Ponadto, leczenie hormonalne także przynosi efekty.Szkoda tylko, że niektórzy lekarze bagatelizują ten problem.

Zostaw komentarz