Kultura Styl życia

Nieodgadniona – Remigiusz Mróz

Nieodgadniona Remigiusz Mróz

Nieodnaleziona to świetny thriller, który trzymał w napięciu do ostatniej chwili, jego zakończenie pozostawiało jednak spory niedosyt. Autor bowiem nie udzielił czytelnikowi odpowiedzi na najważniejsze pytania. Skąd Kasandra wiedziała tyle o Ewie i jak weszła w posiadanie zdjęcia, które posiadał wyłącznie Damian? Czy zaginiona kobieta rzeczywiście nie żyje? Nieodgadniona to kontynuacja Nieodnalezionej. Jakie niespodzianki tym razem przygotował dla swoich czytelników Remigiusz Mróz?

Przeprowadzka, która otwiera nowy etap poszukiwań

Po kilku latach od zamieszania z Kasandrą i odżycia nadziei, że Ewa żyje, Damian próbuje jakoś poukładać swoje życie. W tym celu wprowadza się do mieszkania na poddaszu w kamienicy przy placu Daszyńskiego w Opolu. W pudle z rzeczami po poprzednim właścicielu znajduje kasetę VHS. Jednak nie ma ona tradycyjnego tytułu typu: wesele, bierzmowanie, kolumna. Jest to zbiór z pozoru przypadkowych liter i cyfr. Damian po chwili przypomina sobie, skąd zna ten kod. To login Joli, z którą współpracował przy poszukiwaniach Ewy.

Taśma z nagraniem prawdziwej Ewy

Damian  nie byłby sobą, gdyby natychmiast nie poruszył nieba i ziemi, by zapoznać się z zawartością kasety VHS. Udaje się do mieszkania właściciela, który twierdzi, że nie zna tej kasety. Zgadza się jednak wypożyczyć Damianowi stary telewizor i magnetowid. Mężczyzna oglądając nagranie, widzi i słyszy swoją Ewę. Kobieta opowiada ze szczegółami ich historię oraz wspomina o związku z Kajmanem.  Jest to prawdopodobnie trzecia kaseta z piętnastu.

Uprowadzenie syna Kasandry

Pod koniec oglądania filmu ktoś puka do drzwi Damiana. Osobą tą okazuje się Kasandra, która przez lata ukrywała się w wiosce pod Norymbergą. Kobieta jest przejęta i zaaferowana. Okazuje się bowiem, że ktoś uprowadził jej syna. Jej desperacja sięga zenitu. Damian zgadza się pomóc Kasandrze w odnalezieniu dziecka. Po chwili odkrywają, że chłopiec trafił do szpitala przy ulicy Witosa i znajduje się w śpiączce. Obydwoje udają się do kliniki, jednak okazuje się, że jakiś mężczyzna ich ubiegł, odbierając dziecko ze szpitala.

Wkrótce później Kasandra w drzwiach Damiana odnajduje kartkę wzywającą ją do stawienia się samej na placu Wolności. Na miejscu czeka na nią Glazur z chłopcem, jednak po chwili wszyscy zostają zatrzymani przez policję.

Kto stoi za porwaniem dziecka?

Kto porwał Damiana? O co chodziło kidnaperom? Kto dał cynk policji? Co znajduje się na pozostałych taśmach? Czy Ewa żyje, a jej śmierć została upozorowana przez opolskiego policjanta, który pomógł jej zostać świadkiem koronnym ws. Kajmana? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniesie powieść Nieodgadniona.

Remigiusz Mróz po raz kolejny udowodnił, że potrafi poprowadzić akcję w zaskakujący sposób. Powieść Nieodgadniona trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Nieustannie pojawiają się pytania, które intrygują czytelnika i skłaniają go do szukania odpowiedzi.

Komentarze (2)

Goplana

4 miesiące temu

Od wczoraj czytam tę książkę. Niektóre opisy mnie przerażają, zwłaszcza te z aresztu dla kobiet, ale powieść mnie intryguje.

Zostaw komentarz