Nie wpadaj w złość. Jak zachować spokój i kontrolę w każdej sytuacji

Ile razy miałaś problem, aby powstrzymać negatywne emocje? Bardzo chciałaś uniknąć wybuchu złości, próbowałaś sobie zwizualizować ciche, spokojne miejsce, brałaś głęboki oddech, liczyłaś do dziesięciu, a mimo to w końcu przegrywałaś? Złość musiała znaleźć ujście.  David J. Lieberman w swoim poradniku Nie wpadaj w złość. Jak zachować spokój i kontrolę w każdej sytuacji dzieli się sprawdzonymi metodami kontroli emocji.

Życie w ciągłym stresie i trudne emocje

Żyjemy w trudnych czasach. Niewątpliwie stres, jakiego doświadczamy, jest dużo silniejszy od tego, z którym borykali się nasi rodzice. Denerwujemy się problemami w pracy, boimy się o stabilność swojego zatrudnienia. Do tego dochodzą problemy z przyjaciółmi, dziećmi, partnerem. Jakby tego było mało, czasem swoje dołoży nawet domowy pupil, samochód zepsuje się w najmniej odpowiednim momencie, ktoś zhakuje nam bloga albo zgłosi profil na Instagramie jako fałszywy. Efektem są piętrzące się problemy, które nas głęboko frustrują. Wówczas wystarczy mała iskra zapalna, by emocje wzięły nad nami górę. O wybuch złości nietrudno, gdy po nieprzespanej nocy związanej z pracy nad projektem, koleżanka zaczyna się ciebie czepiać o jakieś drobiazgi bez znaczenia.

Jak zapanować nad złością?

Warto jednak nauczyć panować się nad negatywnymi emocjami. Często bowiem po pewnym czasie żałujemy słów  wypowiedzianych w złości. Na dodatek kłótnie i wybuchy gniewu psują nasze relacje międzyludzkie. Nie chcemy przecież stracić przyjaciół, zyskać opinii osoby rozchwianej emocjonalnie, a nade wszystko pragniemy cieszyć się dobrym samopoczuciem. W osiągnięciu tego celu pomoże nam najnowszy poradnik Davida J. Liebermana pt. Nie wpadaj w złość. Jak zachować spokój i kontrolę w każdej sytuacji.

Techniki behawioralne radzenia sobie z gniewem

Każdy z nas z pewnością słyszał, że w trudnych sytuacjach należy zwizualizować sobie ciche, spokojne miejsce, w którym odpoczywamy. Ewentualnie oddychać głęboko, licząc do 10. Obie rady może mają rację bytu, ale nie w sytuacjach mocno zapalnych, gdzie trudno się do nich stosować. David J. Lieberman podchodzi w sposób kompleksowy do sposobów radzenia sobie z gniewem. Autor ukazuje proste techniki behawioralne, które są dużo skuteczniejsze od powszechnie znanych metod. Sprawdzają się bowiem niezależnie od okoliczności.  Dzięki nim zapobiegniesz wybuchowi złości nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Zyskasz opinię osoby kompetentnej, na której można polegać w każdej sytuacji. Lektura tego poradnika i wcielenie zawartych w nim rad poprawi twoje relacje zawodowe i osobiste.