nie-daj-sie-rakowi-europejski-kodeks-walki-z-rakiem

Liczba chorych na nowotwory w Europie wciąż drastycznie rośnie. Przeraża fakt, że ponad połowa chorych na raka umiera. Wychodząc naprzeciw temu problemowi stworzono Europejski kodeks walki z rakiem. Ten poradnik ma wskazać Polakom odpowiedź na pytanie – co robić, aby żyć zdrowo i nie zachorować na raka? Jest to zbiór 11 zasad, które mają pomóc w zmniejszeniu ryzyka występowania chorób nowotworowych.

Prowadząc zdrowy styl życia można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.

1. Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

  • W krajach rozwiniętych 25-30% wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma związek z paleniem tytoniu.
  • Po zaprzestaniu palenia ryzyko tego typu nowotworów szybko się zmniejsza. Korzyści zdrowotne obserwuje się już po 5 latach od zerwania z nałogiem.

2. Wystrzegaj się otyłości.

  • Otyłość stanowi drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych.
  • W Polsce problem z nadwaga ma aż 20% społeczeństwa.
  • Otyłość ma związek z zachorowaniami na raka okrężnicy, piersi (po menopauzie), trzonu macicy, nerki i gruczolakoraka przełyku.

3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

  • Aktywność fizyczna związana z regularnym, umiarkowanym wysiłkiem może być wskazana dla utrzymania odpowiedniej masy ciała, szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia. Zaleca się wykonanie gimnastyki 3 razy w tygodniu po pół godziny.

Zuzanna Górka