Natura i eko Sen
Naturalnie zdrowy sen

O tym, jak ważny jest sen dla regeneracji naszego organizmu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Według najnowszych badań aż ¼ Polaków twierdzi, że cierpi na bezsenność. Aż 66% z tego stanowią kobiety.
Człowiek przeciętnie przesypia prawie 1/3 swojego życia, lecz samo zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. O ile niemowlę śpi po 15 godzin na dobę, sześciolatek już tylko 10 godzin, starsze dzieci potrzebują na sen jakieś 8 godzin, a dorośli niecałe 7.
Jeśli śpimy krócej, nasz organizm nie regeneruje się w pełni, co sprzyja szybkiemu przemęczaniu, osłabia nasza odporność a także – uwaga dla pań – wizualnie postarza, ponieważ skóra nie ma czasu na intensywną rewitalizację.
Co można zrobić, aby naturalnie ustrzec się przed bezsennością?
- Wypij szklankę ciepłego mleka przed snem. Łagodzi ono nerwy i uspokaja.
- Zrób sobie kąpiel z olejkami (byle nie za gorącą).
- Nie korzystaj z komputera przed położeniem się spać. Monitor powoduje tzw. powidok, czyli po zamknięciu oczu nadal widzimy obrazy i „migawki”.
- Nie objadaj się wieczorem. Nie jedz niczego na godzinę przed pójściem spać.
- Zmyj makijaż. Rzecz wydawałaby się banalna, ale resztki makijażu na twarzy mogą utrudniać oddychanie skóry. Jeśli koniecznie chcesz nasmarować się kremem, niech to będzie krem na noc.
- Aby wyciszyć umysł posłuchaj przed pójściem spać relaksującej muzyki lub poczytaj książkę.
- Wywietrz sypialnię i zadbaj, by nie było w niej zbyt gorąco.
- Kładź się i wstawaj o tej samej porze. Nie pozwalaj sobie na kilkugodzinne odstępstwa nawet w weekendy. W ten sposób uregulujesz swój wewnętrzny zegar.
- Zadbaj, by to, w czym śpisz, było przewiewne i luźne. Żadna gumka czy guzik nie powinny uciskać ciała.
- Herbatka z rumianku lub melisy wypita przed snem ukoi nerwy. Nie pij jednak wieczorem mocnych herbat czy kawy, bo one mają działanie pobudzające.
- Nie trzymaj w sypialni na widocznym miejscu przedmiotów, które kojarzą ci się z pracą, jak np. teczka z dokumentami czy narzędzia. To Cię nie uspakaja, a wręcz przeciwnie.
- Przewietrz się przed snem. Jeśli nie masz czasu na spacer, wyjdź chociaż na balkon lub otwórz okno i powdychaj świeże powietrze.
- Aktywność ruchowa jest sprzymierzeńcem dobrego snu. Nie podejmuj jednak intensywnego wysiłku późnym wieczorem, zakończ ćwiczenia najpóźniej 3-4 godziny przed położeniem się.
- Jeśli nie umiesz zasnąć – licz barany. Wyobraź je sobie, jak kolejno skaczą przez płot lub strumyk w miłej scenerii. Jeśli takie liczenie nie skutkuje, utrudnij sobie zadanie i licz kaczki pływające po stawie, które co chwila przemieszczają się z miejsca na miejsce.
Bezsenność to nie tylko zwykłe kłopoty ze snem, to również choroba, dlatego jeśli powyższe sposoby nie pomogą, powinniśmy się zwrócić do lekarza o pomoc. Brak snu może bowiem wyczerpać nasz organizm, tak jak każda inna dolegliwość.
A. Złotkowska
« Cellulit, czyli skórka pomarańczowa
marbel63
11 lat temu
Brak snu jest dla mnie bardzo wyczerpujący. W pracy nie mogę się skupić, robię błędy (zjadam litery) w pisanych wyrazach, przekręcam słowa. W dodatku kiedy jestem totalnie zmęczona, sen wcale nie przychodzi.Bezsenność dopada mnie często podczas nerwowych dni albo pełni księżyca. Mój mąż zasypia natychmiast. Mówi, że wyłącza wszystkie myśli. I to jest moim problemem-nie umiem ot tak po prostu-pstryk!-myśli precz:(
pati25
11 lat temu
Wiadomo jak ważny jest sen.POwinno się przesypiać całą noc.Ale nie zawwsze tak jest.Podane tu rady nie zawsze działają.W moim przypadku nie.Kiedyś miałam probllemy ze snem Po prostu leżałam i czekałam aż sen sam nadejdzie.
trojan94
13 lat temu
Ja nie mam problemu ze snem i praktycznie mógłbym spać non-stop, jednak szkoda życia i dlatego na sen poświęcam nie więcej jak 7-8 godzin. Przespać to wszystko, co można zobaczyć i przeżyć to byłby dla mnie koszmar.
amchojnacka
13 lat temu
Nie i mam problemów z bezsennością i współczuję tym osobą, które na nią cierpią.
7-zyczen
13 lat temu
Chyba nie wiem czym pachnie naturalnie zdrowy sen…Jest ksiazkowym typem sowy…w nocy poluje, a rano moglabym spac,spac i spac…Tyle,ze nie moge,bo sluzba nie druzba.Tak wiec do poludnia jest jeszcze dobrze,a po 14 mam przelamanie lacznie z ziewaniem na potege.To naprawde jest uciazliwe, meliska jednak nie pomaga…:):):)
danatwa
13 lat temu
Ciekawa jestem dlaczego osoby starsze mają zazwyczaj kłopot ze snem . Ja na szczęście , wręcz odwrotnie :):)
Annagata
13 lat temu
A u mnie jest różnie.Czasem padam wczesnym wieczorem,a są też dni ,gdy nie mogę zasnąć.Budzę się wtedy nieprzytomna i tylko cysterna kawy stawia mnie na nogi.Nie jest to chyba zbyt zdrowe dla organizmu.Mieszkam na pod lubelskiej wsi,więc powietrze jest czyste jak nigdzie,a jednak mam problemy ze snem.Ale kiedy jadę do siostry do Krakowa,gdzie zanieczyszczenie można dosłownie dotknąć,czuję się wyśmienicie i śpię jak suseł.To nie jest chyba normalne?!
topik4433
13 lat temu
Najbardziej regenerujący i wartościowy sen to ten, który jest zgodny z naszym zegarem biologicznym. Osoby które kładą się zazwyczaj późno nie zasną przed północą, będą przewracać się z boku na bok, a rano obudzą się wcześnie i nie będą wypoczęte. Zmuszanie się do snu niestety nie wyjdzie nam na dobre.
picola
13 lat temu
Mnie problem bezsenności narazie nie dotyczy. Pracuje na dwa etaty i oprócz tego mam trzylatka w domu. Zasypiam zawsze i wszędzie gdzie to tylko możliwe. Ale bywało, że miałam kłopoty przed snem. Najlepiej wtedy wyciszyć się na wieczornym spacerze, napić sie szklanki ciepłego mleka i liczyć owieczki w łóżku
marek
13 lat temu
Oj ja też miewam okropne problemy ze snem-rano natomiast wstawanie jest koszmarem.Wtedy mógłbym spac za pieniądze