ABC menopauzy Menopauza

Naturalna suplementacja – czy to działa?

naturalna-suplementacja-czy-to-dziala

Nasze ciało potrzebuje odpowiedniego „paliwa”, by prawidłowo funkcjonować, choć o wiele rzeczy potrafi zadbać samo. Zdarzają się jednak okresy, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na pewne składniki – wtedy potrzebna nam odpowiednia suplementacja.

Co to jest suplementacja?

Suplementem diety nazywamy środek spożywczy, który zawiera niezbędne dla zdrowia składniki, których może brakować w codziennej diecie. Może zawierać witaminy, składniki mineralne lub inne substancje, które pomogą naszemu organizmowi (np. kwasy omega-3, pałeczki kwasu mlekowego czy fitoestrogeny, ale nie tylko).

Kiedy stosujemy suplementy diety?

Suplementy są bardzo pomocne, gdy potrzebujemy szybko i intensywnie uzupełnić braki mikro i makroelementów – na przykład w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie, intensywnego wysiłku fizycznego czy stresu. Suplementy uzupełniają naszą dietę, jednak nie są jej substytutem – należy ich używać rozsądnie i w miarę potrzeb.

Podczas długiego stresu zwiększa się nasze zapotrzebowanie na magnez, przy intensywnych krwawieniach miesięcznych warto sięgnąć po preparaty z żelazem, przy długiej kuracji antybiotykowej warto zadbać o dostarczenie probiotyków, dla zachowania prawidłowej flory jelitowej. Są to sytuacje, kiedy organizm zużywa więcej substancji aktywnych niż dostarczmy w codziennej diecie.

Suplementy diety stosujemy również wtedy, kiedy z różnych przyczyn nasze ciało nie może wytworzyć odpowiednich substancji: w przypadku niektórych chorób nie potrafi syntetyzować odpowiednich związków chemicznych, a podczas menopauzy zaczyna brakować nam estrogenu z powodu wygaszania pracy jajników.

Milena L.

Nasze ciało potrzebuje odpowiedniego „paliwa”, by prawidłowo funkcjonować, choć o wiele rzeczy potrafi zadbać samo. Zdarzają się jednak okresy, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na pewne składniki – wtedy potrzebna nam odpowiednia suplementacja.

Sztuczne czy naturalne?

Suplementy mogą zawierać składniki naturalne lub wytworzone przez człowieka w laboratorium. Jednak zarówno jedne i drugie muszą spełnić wiele norm, by zostać dopuszczone do sprzedaży. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że naturalne suplementy diety po prostu zawierają składniki występujące w naturze – po prostu podają je w wydajniejszej i łatwiejszej do przyjęcia formie.
Dlatego też najlepsze suplementy diety sięgają po florę i faunę, by czerpać zdrowie wprost z natury. Możemy łykać syntetyczne witaminy, ale o wiele lepiej przyswoimy je np. łykając tran.

Czy to działa?

Oczywiście! Naturalne suplementy pomagają nam uzupełnić dietę o cenne składniki, co przyspiesza okres rekonwalescencji czy też łagodzi uciążliwe objawy. Na przykład preparat Ligunin, (link) zawierający naturalne fitoestrogeny (lignany lniane uzyskane z siemienia lnianego), pomaga zachować równowagę hormonalną u kobiet. Ze względu na właściwości przeciwutleniające i neutralizujące wolne rodniki jest doskonałym uzupełnieniem diety osób dbających o dobry stan serca.

Należy pamiętać o dwóch rzeczach – żaden suplement nie jest w stanie całkowicie zastąpić zbilansowanej diety i że osoby przyjmujące leki hormonalne (w tym hormonalne środki antykoncepcyjne) oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią przed spożyciem preparatu zawierającego fitoestrogeny powinny skonsultować się z lekarzem.

Naturalna suplementacja pomaga szybciej wrócić do zdrowia, jeśli z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie uzyskać potrzebnych składników za pomocą diety lub nasze ciało przestaje wytwarzać odpowiednią substancję.

Milena L.

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Czasami zdrowa,zbilansowana dieta nie wystarczy.Trzeba wtedy wspomóc się,włączyć jakiś suplement.Lecz uważajmy bo nie wszystkie można ze sobą łączyć np nie można brać suplementu wapnia łącznie z suplementem magnezu!

filodendron

9 lat temu

Wiadomo, że naturalna suplementacja jest znacznie lepsza od sztucznej. Ale trzeba czasem wspomóc się większą ilościa jakiegos składnika , w moim przypadku – żelaza.

Mindi

9 lat temu

Staram się korzystać jak najwięcej ze zdrowej diety, ale gdy czuję się osłabiona to sięgam w przemyślany sposób po suplementy diety. Wcześniej nie było to konieczne ale gdy weszłam w czas menopauzalny to czytam na temat wspomagania organizmu suplementami i z nich korzystam 🙂

Zostaw komentarz