Alternatywna medycyna Natura i eko

Naturalna suplementacja: Czerwona koniczyna

naturalna-suplementacja-czerwona-koniczyna

Jednym z najlepszych naturalnych leków na menopauzę poza soją jest czerwona koniczyna. Zawarte w jej składzie żeńskie fitohormony są w stanie naturalnie harmonizować gospodarkę hormonalną kobiety w okresie przekwitania.

Czerwona odmiana koniczyny (Trifolium pratense) naturalnie rośnie w Europie i na kontynencie azjatyckim. W Ameryce Północnej i Australii również jest obecna, gdyż uprawia się ją na szeroką skalę jako składnik paszy dla zwierząt. To właśnie dzięki obserwacji bydła pasionego głównie czerwoną koniczyną, odkryto, że zioło to zawiera w sobie bardzo dużo estrogenów roślinnych. W przypadku krów i owiec nadmiar żeńskiego hormonu powodował problemy z płodnością, jednak medycyna naturalna odkryła również inne zastosowania.

Koniczynę czerwoną można stosować w celu:

  • wzmocnienia odporności
  • oczyszczania krwi i limfy
  • oczyszczania węzłów chłonnych (jako środek wykrztuśny)
  • leczenia zapalenia oskrzeli
  • leczenia astmy
  • gojenia ran i wyprysków
  • leczenia łuszczycy oraz wielu innych dolegliwości skórnych

Przede wszystkim jednak dziś widzi się zastosowanie tego zioła w łagodzeniu objawów menopauzy.

A. Złotkowska

Jednym z najlepszych naturalnych leków na menopauzę poza soją jest czerwona koniczyna. Zawarte w jej składzie żeńskie fitohormony są w stanie naturalnie harmonizować gospodarkę hormonalną kobiety w okresie przekwitania.

Dobrodziejstwa czerwonej koniczyny

Jak wiemy, podczas menopauzy jesteśmy szczególnie narażone na niedobór hormonów kobiecych oraz zaburzenie całej gospodarki hormonalnej organizmu. Objawem tego mogą być huśtawki nastrojów, uderzenia gorąca, bezsenność oraz wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości. Czerwona koniczyna, pita w postaci naparu z kwiatów, powinna nie tylko łagodzić symptomy przekwitania, ale także opóźnić ich występowanie, stąd tego rodzaju herbatki warto pić już po 30-stym roku życia.

Zgodnie z badaniami opublikowanymi po raz pierwszy w 1999 r., izoflawony zawarte w koniczynie czerwonej mają zdolność powstrzymywania objawów klimakterium u kobiet oraz pomagają w utrzymaniu plastyczności naczyń krwionośnych. Wpływa to pozytywnie na stan naszej skóry, niweluje przebarwienia a nawet zwalcza trądzik. Ponadto zawarte w koniczynie antyutleniacze zapobiegają wizualnemu starzeniu się skóry oraz chronią skórę przed wolnymi rodnikami.

Uwaga!
Chociaż nie wymienia się żadnego szkodliwego działania naparu z czerwonej koniczyny( można go pić nawet 2-3 razy dziennie) to Panie, które biorą HTZ lub korzystają już z innej formy suplementacji diety na objawy klimakterium, powinny wpierw skonsultować się z lekarzem, aby nie przekroczyć dopuszczalnej dawki estrogenów.

A. Złotkowska

Komentarze (16)

kasia1358

4 lata temu

Czy któraś z Was stosowała moze suplement Swanson z czerwoną koniczyną? Od 2 tygodni biorę i ciekawa jestem czy to dobry środek i czy warto go stosować dłuższy okres

elle@elle

4 lata temu

no prosze jak szkoda ze juz po lecie i nie mozna pojsc na lake i koniczyne nazbierac bo w aptekach jako suszu nie spotkalam,widzial ktos moze?:)))

milutka

7 lat temu

pełnia lata sprzyja zbieraniu ziół, więc czerwonej koniczyny czyli samych czerwonych główek uzbierałam ususzyłam i pijam codzień szklaneczkę naparu, to działa i smakuję)polecam

aneczka

7 lat temu

Pierwszy raz dowiedziałam się z Waszego artykułu o właściwościach czerwonej koniczyny, na pewno ta wiedza będzie dla mnie przydatna.

marbel63

7 lat temu

Łykałam czerwoną koniczyne w tabletkach i nawet dobrze się czułam. Powróciła miesiączka, a ja byłam spokojniejsza. Niestety po pewnym czasie koniczynka przestała działać.

hallina

8 lat temu

Przyznaję,że nigdy nie stosowałam,ale gdzieś już o własciwościach czerwonej koniczyny słyszałam.Jeśli dobrze pamiętam to Lancome,albo firma z tej półki wykorzystuje ją w luksusowych kremach

filodendron

8 lat temu

Nigdy przedtem nie słyszałam o tak szerokich właściwościach i zastosowaniu czerwonej kończyny.Czy kupuje się ją w sklepie zielarskim, czy także jest dostępna w aptece?

drobina

8 lat temu

Wiedziałam o wielu cennych właściwościach czerwonej koniczyny, ale nie łączyłam jej z leczeniem astmy i zapalenia oskrzeli.

basia4ab

8 lat temu

Nie miałam pojęcia, że czerwona koniczyna ma takie wartości lecznicze.Chodzę często na spacer po ugorach i bardzo dużo koniczyny czerwonej rośnie właśnie tam.Kiedyś to były pola uprawne i nasiona musiały przetrwać.Artykuł pokazuje jakie właściwości ma koniczyna, a my jesteśmy nieświadomi tego. Jaka moja wiedza jest mała, uświadomiłam sobie czytając artykuł.Basia

pati25

8 lat temu

Zawsze uważałam ,że koniiczyna to taki zwykły,niepotrzebny chwast,zwykła roślina.A tu dzięki temu artykułowi dowiaduję się jakie korzyści ma ona dla naszego organizmu.I nie tylko.Również dla naszej skóry.Dziękuję za ciekawy artykuł:)

mjbz

9 lat temu

Czerwona koniczynka, taka sobie rośnie a ja nie wiedziałam o jej zaletach. Dzieki za informację :). Po przeczytaniu, mam ochotę pójść na spacer i się jej poprostu „napaść” ;), ale to chyba za wczesna pora roku. Poczekam.

okulary

9 lat temu

Nie pomyślałabym że koniczyna to takie dobrodziejstwo dla naszego zdrowia.Jak dobrze że, można się uświadomić,poprzez przeczytaniu takiego artykułu.Przedstawia ciekawe wiadomości , zwłaszcza dla kobiet które dla mnie są nowe,wcześniej nic na ten temat nie słyszałem.

topik4433

9 lat temu

Niby zwyczajna koniczyna, której wszędzie pełno, a tyle dobrodziejstwa w sobie kryje. Nawet do głowy mi nie przyszło, że jest tak cenną rośliną. Dziękuję za kolejny super artykuł 🙂

juslab

9 lat temu

Muszę przyznać, że nie wiedziałam jakie działanie ma czerwona koniczyna, i jakie korzyści może nieść dla Naszego organizmu. Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się czegoś nowego, coś co będzie przydatne na przyszłość.

Zostaw komentarz