naturalna-koloryzacja-wlosow

Być naturalną wcale nie oznacza być zaniedbaną. Żeby zadbać o swoją urodę czy poeksperymentować nieco z wyglądem, wcale nie musimy uciekać się do stosowania chemicznych preparatów. Tak jest z wieloma kosmetykami, tak jest również z farbami do włosów.

Nieszkodliwe farbowanie

Chemiczne farby do włosów (zarówno trwałe jak i zmywalne) według najnowszych badań nie tylko niszczą naturalne pigmenty i strukturę włosa, ale są szkodliwe dla całego organizmu.Zauważono także, iż współczynnik zachorowań na raka piersi, raka pęcherza oraz reumatoidalne zapalenie stawów jest wyższy u kobiet, które poddają się koloryzacji włosów za pomocą chemicznych produktów. Z powodu znajdujących się w składzie nadtlenków i amoniaku włosy często farbowane szybko stają się kruche, łamliwe oraz pozbawione połysku.

Tymczasem farby roślinne zachowują się na włosach nieco inaczej niż produkty chemiczne. One bowiem działają wyłącznie na zewnątrz struktury włosa, nie wnikając w jego wewnętrzną budowę. Dzięki temu włosy nie męczą się i nie niszczą, a kwas garbnikowy, zawarty w tego typu preparatach, dodatkowo odżywia włosy i je pogrubia. To dlatego tych produktów można używać tak często.

Za sprawą roślinnych farb, włosy można cieniować, pogłębić naturalny kolor, a nawet robić pasemka. Rosnąca gama barw dostępnych na rynku, umożliwia nam również diametralną zmianę koloru wedle własnego upodobania i gustu.

Jedynym problemem naturalnych farb do włosów jest ich szybka zmywalność po pierwszych koloryzacjach. Zdarza się, że po tygodniu nie ma już po farbowanie żadnego śladu, jednak nie trzeba się tym zrażać. Farbowanie należy powtarzać aż do momentu, w którym kolor będzie trwały. Choć może okazać się to nieco czasochłonne (w zależności od struktury włosów, bo czasem wystarczą już 2 farbowania), z pewnością dla naszych włosów i całego organizmu naturalna koloryzacja będzie zabiegiem całkowicie przyjaznym.

A. Złotkowska