Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Ftalany – zagrożenie dla zdrowia

11.02.2011

Komentarzy: 4

Ftalany – zagrożenie dla zdrowia
Ftalany są grupą chemikaliów przemysłowych dodawanych do tworzyw sztucznych, takich jak polichlorek winylu (PVC), w celu zwiększenia ich elastyczności i sprężystości. Ftalany są niemal wszechobecne we współczesnym społeczeństwie w różnego rodzaju wyrobach z plastiku, takich jak foliowe opakowania, zasłony prysznicowe, wykładziny PCV oraz także w detergentach, mydłach czy nawet kosmetykach.

Ftalany są powszechnie stosowane od ponad 50 lat, ale dopiero niedawno zostały odkryte ewentualne zagrożenia dla zdrowia ludzi. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że ftalany konsekwentnie obniżały ich poziom testosteronu. Najnowsze badania na ludziach potwierdziły niekorzystny wpływ na układ hormonalny człowieka, przede wszystkim u chłopcach w młodym wieku. Związki te hamują u nich produkcję testosteronu, jednocześnie podwyższając poziom żeńskich hormonów płciowych. Konsekwencji takiego działania chyba nie muszę tłumaczyć. Jak wykazały badania ftalany były przyczyną ograniczonej liczby plemników, zaniku jader oraz wad w rozwoju narządów płciowych u nienarodzonych dzieci.

Unia Europejska już w 1999 roku, zaalarmowana przez środowisko naukowców, zabroniła stosowania ftalanów do produkcji dziecięcych zabawek. Polska przyjęła te postanowienie w 2004, a Stanu Zjednoczone w 2008. Niestety, mimo obowiązującego zakazu, ftalany nadal pozostają obecne w środowisku w różnego rodzaju plastikowych tworzywach, a także zabawkach wyprodukowanych w okresie nieobowiązywania zakazu, nie wspominając już o masie chińskich produktów, które nie są poddawane tak rygorystycznym kontrolom. Dlatego nasze dzieci są wciąż narażone na te groźne substancje.

Borys

Przeczytaj też:
 • topik4433 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Masz rację jiji59, powrót do natury powinien nastąpić jak najszybciej. Wszyscy cenimy wygodę, nowe rozwiązania, a tymczasem cierpi nasze zdrowie. Ja np. nigdy nie gotuję ryżu w workach foliowych, bo nie wiadomo jakie związki się z niej wydzielają przy 100 stopniach. Wolę ryż sypnąć prosto z torebki do wody i odcedzić go później. Powrót do natury już jest zauważalny, np. przy produkcji kosmetyków, ale za takie nowości trzeba niestety troszkę zapłacić.
 • gwolska avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W Wielkiej Brytanii niektóre rodzaje ftalanów są zakazane już od wielu lat. Niestety Polska na to nie reaguje.
  topik4433 ja również ryż gotuję w ten sam sposób.
  Jeśli ktoś ma w domu posadzki winylowe to również tam zawarte są ftalany. Ciekawe, czy w panelach też one są?
  Ja tak chciałabym wrócić do czasów ,w których minimalizowano sztuczność i nawet zabawki były drewniane.
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Powiem szczerze,że zszokował mnie ten artykuł,bo nie zdawałam sobie sprawy,że rzeczy,którymi praktycznie otaczam się na co dzień,po prostu mnie trują.I zaskoczył mnie ten ryż w torebkach,o którym pisze topik4433.Staram się gotować ryż luzem,ale ciemny ryz jest właśnie w takich torebkach.A że nie wspomnę o zasłonie prysznicowej w łazience...Koszmar jakiś!
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Przerażające i jakie groźne są te ftalany.Są one wszędzie.Jak najszybciej powinno się zabronić ich stosowania
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
FacebookTab