z-czego-robic-naturalne-oklady

Babcine metody leczenia wracają do łask wraz z modą na medycynę naturalną. I dobrze! Bo po co sięgać po maści zrobione na bazie chemii czy faszerować się tabletkami, kiedy wystarczy nam kilka liści kapusty lub złota obrączka?

Domowe metody leczenia nie szkodzą, a pomagają i to czasem skuteczniej niż najdroższe środki farmaceutyczne. Problem polega jednak na tym, by dobrać właściwe proporcje oraz odpowiedni sposób przygotowania takiego domowego lekarstwa. Tutaj nie wolno eksperymentować, bo możemy sobie tylko zaszkodzić, dlatego warto trzymać w jednym miejscu spis takich babcinych porad. My tym razem przygotowaliśmy dla Was propozycje naturalnych okładów na różne dolegliwości.

Nazwa Zastosowanie Przygotowanie
Miód Miód to świetny środek bakteriobójczy, może być stosowany do gojenia mniejszych ranek a także na spierzchnięte usta. Umyte uprzednio miejsce, smaruj trzy razy dziennie cienką warstwą miodu, zakrywając je potem folią (choć w przypadku warg jest to raczej niemożliwe), by uniemożliwić „klejenie się” kurzu i innych substancji do skóry.
Cebula Sok z cebuli neutralizuje jad owadów Gruby plaster cebuli przyłóż w miejscu użądlenia osy lub pszczoły, złagodzi to ból i pieczenie.
Świetlik Okłady ze świetlika lekarskiego pomogą na zmęczone, piekące oczy. Zioło to ma działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne i przeciwalergiczne. Łyżkę stołową świetlika zalej szklanką wody i podgrzewaj przez pół godziny, nie dopuszczając do wrzenia. Po 10 min. Przecedź i wystudź. W wywarze namaczaj płatki kosmetyczne, a następnie połóż je na powiekach na kwadrans.
Soda Soda świetnie nadaje się na obrzęki oraz miejscowe ogniska zapalne związane np. ze szczepieniami czy ukąszeniami owadów. Przynosi ulgę, łagodząc szybko podrażnienie. Jedną łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w ciepłej wodzie. Następnie zamocz gazę i połóż ją na skórę (najlepiej uprzednio posmarowaną wazeliną kosmetyczną). Gazę przykryj folią lub ręcznikiem, a następnie owiń szczelnie bandażem. Okład trzymaj do czasu, aż gaza wyschnie.
Aloes Sok i miąższ liści aloesu goi rany, odmrożenia oraz oparzenia. Substancje czynne zawarte w roślinie mają właściwości bakterio- i grzybobójcze oraz stymulują komórki skóry do regeneracji. Duży liść aloesu umyj, wytrzyj i przetnij wzdłuż. Łyżeczką wydrąż miąższ z liścia i pokryj nim skórę, przykryj gazą i owiń dokładnie bandażem. Okład zmieniaj co godzinę.
Złoto Gdy pojawia się czerwona grudka (jęczmień), złotem możesz przyspieszyć jej wygojenie. Złoty przedmiot (obrączka, pierścionek) najpierw wytrzyj o jakąś tkaninę, by go rozgrzać, a następnie przyłóż do jęczmienia i delikatnie pocieraj.
Biała kapusta Okłady z liści białej kapusty łagodzą kontuzje, zmniejszają opuchliznę oraz likwidują „siniaki”. Świetnie sprawdzają się też przy kłopotach z karmieniem piersią, gdy z jakiegoś powodu pojawią się bolesne zastoje. Rozbij tłuczkiem schłodzone w lodówce liście kapusty na tyle mocno, by roślina puściła sok. Przyłóż je na chore, przykryj folią i obandażuj. Wymieniaj, gdy tylko lekko zwiędną (czyli po ok. pół godziny).

A. Złotkowska