szalwia-i-jej-naturalna-moc

Nie od dziś wiadomo, że lecznicza moc ziół może poradzić sobie z wieloma dolegliwościami. Szałwia ma szeroki wachlarz zastosowań, dlatego powinna znaleźć honorowe miejsce w Twojej apteczce.

Magiczny lek na wszystko

Zastosowanie szałwii w medycynie ma długą historię. W każdej epoce odkrywano jej nowe, skuteczne zastosowanie. Starożytni Grecy i Rzymianie stosowali ją jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem, czy utratę pamięci. W średniowieczu stosowano ją jako lek na gorączkę, przeziębienia, padaczkę, choroby wątroby i zaparcia. Powszechnie uważano ją za skuteczny afrodyzjak. Natomiast arabscy uczeni twierdzili, że jej spożywanie przedłuża życie.

Na co pomaga szałwia?

Najprościej mówiąc – na wszystko. Szałwia swoją wyjątkową moc zawdzięcza bogatemu składowi: zawiera od 2,5 do 3% olejku lotnego, który zawiera m.in. tujon, cyneol, kamforę i pinen. Ponadto szałwia zawiera garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, gorycze, duże ilości witaminy B1 (ok. 850 mg%), witaminy PP oraz karoteny (witaminy A) i duże ilości witaminy C.

Najczęściej szałwię stosuje się w postaci naparów przyjmowanych wewnętrznie lub zewnętrznie w postaci okładów lub do kąpieli.

  • Poprawia pracę układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi, a napary z szałwii łagodzą zapalenia gardła i skóry.
  • Działa kojąco na depresję, zmęczenie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne.
  • Napar z szałwii stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym, zwłaszcza u gruźlików i neurotyków.
  • Napar szałwii stosuje się także do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowate nóg a także jako dolewkę do kąpieli w chorobach reumatycznych, wysypkach i innych schorzeniach skórnych.
  • Jest także środkiem przeciwgrzybiczym, oraz przeciwkaszlowym,

Zuzanna Górka