Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Skrzyp polny i jego właściwości

21.06.2012

Komentarzy: 5

Skrzyp polny i jego właściwości
Ta zupełnie zwyczajna roślinka ma kilka niezwykłych właściwości. Przekonać się o tym mogą choćby osoby z źle gojącymi się ranami czy problemami z nerkami. Skrzyp przyda się zresztą w leczeniu kilku innych popularnych dolegliwościach...

Kilka słów o skrzypie polnym

Roślina ta wyrasta na wysokość od 10 do 30 cm, a kolory w jakich najczęściej możemy go spotkać to jasnobrunatny lub jasnoczerwony. Występuje pospolicie w całej Europie, w tym Polsce. Skrzyp polny nie występuje tylko w Australii. Najlepszym dla niego środowiskiem jest piaszczyste podłoże. Jego liście są delikatne, szorstkie, a z węzłów wyrastają okółkowe pędy boczne.

Jak zbierać skrzyp polny?

Zbiory najczęściej trwają od czerwca do sierpnia. Warto pamiętać, że dobrze wybierać pędy zdrowe, które nie mają brązowych plam (oznaczają obecność pasożytów). Po wysuszeniu przydatne są tylko pędy, które pozostaną zielone. Roślinę stosuje się w postaci soku ze świeżej rośliny, wyciągów, naparów czy proszków.

Właściwości i działanie rośliny

Skrzyp polny obfituje w związki krzemu (forma rozpuszczalna), sole potasu, flawonoidy
czy kwasy organiczne. Naukowcy dowiedli, że skrzyp (dokładnie jego pędy płonne), mają niewielkie działanie moczopędne. Ponadto uważa się, że warto stosować napar ze skrzypu w przypadku kłopotów z nerkami i reumatyzmem. Pomaga w zwalczaniu otyłości, osteoporozie i złamaniach.

Anna Konopka

Przeczytaj też:
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Słyszałam bardzo dużo dobrego o skrzypie polnym.Moja siostra miała guzki w piersiach .Zielarz dał jej mieszankę skrzypu,nagietka i dziurawca.Po systematycznym piciu tych ziółek guzki zniknęły.
 • aneczka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Słyszałam o skrzypie polnym, że ma wiele właściwości leczniczych, szczególnie na włosy, paznokcie i skórę,
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  O leczniczych właściwościach skrzypu mówi się już od dawna.
  Stosowałam tabletki ze skrzypem ,ale sensacje jelitowe nie pozwoliły mi docenić jego leczniczego działania. A tak mi się przypomniało ,moja babcia mówiła ,że skrzyp jest trujący dla zwierząt gospodarskich. A może mylę ziółka!
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Generalnie nie przepadam za ziółkami, ale do skrzypu i jego zalet przekonała mnie koleżanka z pracy. Obie miałyśmy te same problemy - często puchły nam nogi, zwłaszcza w okresie upałów. Piłyśmy wtedy (na czczo) napar ze skrzypu. Nie powiem, żeby to cudo nam smakowało, ale działało!
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Do tej pory uważałam,że skrzyp ma działanie na włosy,skórę i paznokcie.W tym celu łykałam tabletki ze skrzypem.Okazuje się,że ma on jeszcze inne cudowne właściwości.Dziękuję filodendronku i drobinko za Wasze porady na co jeszcze działa skrzyp polny.W razie jakichś problemów skorzystam z tych rad.Warto więć kupić to ziółko
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab