Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Piołun - niedocenione zioło

27.07.2012

Komentarzy: 5

Piołun - niedocenione zioło
Piołun jest mocną bronią w walce z pasożytami układu pokarmowego. Można nim też zwalczać choroby skórne oraz regulować przemianę materii całego organizmu. Czy wiesz do czego w średniowieczu służył piołun i jakie ta roślina ma zastosowanie współczesne?

Podstawowe informacje

Piołun ma wiele nazw zamiennych. Wśród takich znalazły się takie określenia jak: bylica piołun, psia ruta, wermut, bielica piołun, absynent.

Występuje głównie na półkuli północnej, rośnie w stanie naturalnym na terenach Azji, Europy i na północy Afryki. Współcześnie roślinę można ją też spotkać na terenach Ameryki Północnej i Centralnej. Piołun jest pospolity również w niektórych obszarach Polski.

Jego kwiaty są dość drobne, mają rurkowaty kształt oraz kwitną na żółto. Owocem piołunu jest niełupka bezżeberkowa. Ziele rośnie w zwartych kępkach.

Jakie ważne składniki ma piołun?

W jego składzie chemicznym mieszczą się związki goryczowe, artabsyna, garbniki, olejki eteryczne,, sole mineralne, flawonoidy absyntyna oraz kwasy organiczne.

Co warto leczyć piołunem?

Piołun ma wiele właściwości leczniczych. Roślina zdobyła uznanie jako preparat pobudzający pracę układu pokarmowego. Przyśpiesza też łaknienie i produkcję soków żołądkowych. Inną jego zaletą jest regulowanie przemiany materii w organizmie oraz to, że działa żółciopędnie, tonizująco i moczopędnie.

Anna Konopka

Przeczytaj też:
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Słyszałam o piołunie ale nie sądziłam,że ma aż takie dobroczynne właściwości.
 • jiji59 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  I tu się sprawdza powiedzenie "...gorzki lek najlepiej leczy".Pamiętam z dzieciństwa smak piołunu.Mama dawała nam herbatki z tego ziela przy kłopotach żołądkowych.Pomagało.
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Też pamiętam z dzieciństwa , smak piołunu.
  Nam babcia z kolei serwowała ziółka , na niestrawność i brak apetytu.A o właściwościach leczniczych przeciw pasożytom nie słyszałam. To ciekawe!
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Piołun kojarzy mi się z dzieciństwem. Często po zabawach w ogrodzie szorowaliśmy ręce, bo nie mogliśmy się pozbyć tego gorzkiego smaku. Nie przypuszczałam, że piołun ma tyle dobroczynnych właściwości.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nigdy nie miałam kontaktu z piołunen,jedynie utkwiły mi w pamięci słowa z książki "gorzki jak piołun".nie wiedziałam o jego dobrych właściwościach.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab