Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Czy piwo jest dobre na nerki?

17.06.2013

Komentarzy: 8

Czy piwo jest dobre na nerki?
Bardzo często słychać opinie, że piwo pozytywnie wpływa na pracę nerek. Ale czy faktycznie tak jest? Czy to może tylko tak często powtarzany mit, że traktowany jest jak prawda oczywista?

Piwo i jego znaczenie

Piwo jest najstarszym i najczęściej spożywanym napojem alkoholowym, a także i jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Pierwsze wzmianki na temat piwa pochodzą z roku 4000 p.n.e. Od najdawniejszych czasów piwo miało ogromne znaczenie. Dziś również tak jest, szczególnie w Polsce, gdyż Polacy uwielbiają ten trunek.

Wady i zalety piwa

Piwo, jak każdy alkohol, ma swoje wady i zalety. Jako produkt naturalny zawiera m.in. krzem hamujący osteoporozę, błonnik poprawiający pracę przewodu pokarmowego, witaminy z grupy B pobudzające trawienie oraz aminokwasy i antyutleniacze. Picie dużych ilości piwa powoduje jednak i pewne konsekwencje, bowiem alkohol ten jest dość kaloryczny, a także może się przyczynić do zachorowania na raka (m.in. raka piersi czy przełyku). Przypominam, że kobiety w ciąży nie mogą pić piwa, wbrew powtarzanym opiniom.

Jak piwo działa na nerki?

Panuje powszechne przekonanie, że piwo pozytywnie wpływa na nerki, gdyż je oczyszcza. Jaka jest prawda? Piwo jest uznawane przez niektórych lekarzy za dobry środek leczniczy w przypadku kamicy nerkowej, a wynika to z faktu, iż ma ono działanie moczopędne.

Sabina Sosnowska

Przeczytaj też:
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mój szwagier ma kamienie nerkowe i twierdzi ,że piwo mu pomaga.
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Czyli jak wszystko, na jedno pomaga, a na drugie szkodzi
  Samo źycie , po prostu
  Nie przepadam za piwem
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Wszystko jest zdrowe jeśli jest spożywane z umiarem. Ale tekst o zdrowotnym wpływie piwa przekonuje mężczyzn do trafnej diagnozy lekarza
  Mnie piwo z miodem stosowane na ciepło wieczorem pomaga przy pierwszych objawach przeziębienia.
 • sirena46 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Myślę, że wypicie piwa raz kiedyś szczególnie latem nie zaszkodzi.Teraz jak jest coraz cieplej to do grilla piwo jak najbardziej pasuje i na dodatek może pomóc nerkom.
 • stazyz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Tak, tak, to stąd się wzięła nazwa... piwny brzuch
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  właściwie to się cieszę,że piwka nie lubię i nie piję, ominą mnie niektóre choroby, ale z drugiej strony patrząc.....mogłabym się pozbyć innych dolegliwości (np. trawiennych) I bądź tu mądry! Może lepiej polubić ten złoty napój?
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie lubię ogólnie alkoholi ale odrobina piwa w letnie dni mi smakuje. Zawsze mówiono, że piwo jest dobre na nerki. dobrze, że tę sprawę wyjaśniono, bo niektórzy mieli wymówkę do nadużywania tego trunku.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  MMuszę przyznać,że ucieszył mnie ten artykuł i to,że piwo nie ma większego wpływu na nerki.Poza jednym,że ma właściwości moczopędne.Wolę wypijać duże ilości płynów niż piwo.Nie luubie tego smaku.I już sam zapach mnie odpycha
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab