psia-milosc-lekarstwem-na-ludzkie-dolegliwosci

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wierny, zawsze gotów do zabawy, będzie Cię pocieszać, kiedy dostrzeże Twój smutek. Psie serce kocha szczerze i bezinteresownie, a miłość – jak wiadomo – potrafi czynić cuda…

William Tuk – pionier „zwierzęcej terapii”

Pierwszą osobą, która wpadła na pomysł wykorzystania pomocy zwierząt do terapii ludzi był amerykański filantrop, dyrektor szpitala psychiatrycznego William Tuk. Oburzony skandalicznymi warunkami, jakie panowały w tego typu placówkach, w 1796 roku otworzył własny szpital, który stał się wzorem dla innych zajmujących się leczeniem osób psychicznie chorych.

Oprócz przyjaznego otoczenia, terapii zajęciowej i godnego traktowania, zapewnił swoim podopiecznym nową formę polepszania dobrostanu emocjonalnego. W jego szpitalu pacjenci mieli możliwość kontaktu i opieki nad kurami, kozami i królikami. Tuk miał wizję, że opieka nad istotami słabszymi i zależnymi, pozwoli osobom zaburzonym na polepszenie własnej samokontroli.

Myśl i idee Tuka są kontynuowane do dnia dzisiejszego. Istnieje coraz większa ilość badań i obserwacji, które wskazują na to, że ludzie mający kontakt ze zwierzętami są zdrowsi psychicznie, mają mniejszy poziom stresu i wykazują większą empatię wobec innych.

Janis