narty-dla-kobiet

Powstanie linii specjalnych nart dla kobiet budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony budzi dezaprobatę doświadczonych pogromczyń stoków, które są oburzone traktowaniem ich inaczej niż narciarzy płci przeciwnej. Z drugiej jednak wiele pań przyznaje, że znacznie łatwiej i szybciej uczy się na nartach stworzonych specjalnie dla nich.

Co odróżnia damskie narty od klasycznych, „męskich”?

REKLAMA

Narty kobiece są przede wszystkim lżejsze oraz cechują się większą elastycznością w części dziobowej. Specyficzne taliowanie ma na celu zapewnienie łatwości skrętów, dzięki czemu nie potrzeba dużego nakładu siły, by zachować płynność jazdy. Jest to więc ułatwienie dla kobiet, które są zwykle mniejsze i lżejsze niż panowie. Ponadto przesunięty do przodu punkt montażu wiązań ma za zadanie ułatwić samo wchodzenie w skręt, zaś lekko uniesiona płyta w okolicy pięty powoduje, że nasz środek ciężkości przesuwa się, zapobiegając tym samym odchylaniu w tył podczas jazdy, a co za tym idzie – typowej wywrotce.

Te modyfikacje szczególnie przydatne są dla narciarek, które od sprzętu oczekują idealnego dopasowania zarówno do warunków fizycznych (wzrost, waga), jak i sposobu poruszania się po stoku. Narty o „kobiecej” linii polecane są szczególnie początkującym i średnio zaawansowanym amatorkom białego szaleństwa, które poszukują sprzętu komfortowego, wybaczającego błędy, a przede wszystkim zapewniającego dobrą zabawę na stoku. Zasada doboru nart dla kobiet jest dość prosta – im mniejsza waga i mniejsze umiejętności, tym bardziej „damskie” modele powinnyśmy dla siebie wybierać.

Oczywiście, skoro produkt przeznaczony jest tylko dla pań, ich producenci zadbali również o szatę graficzną sprzętu, niejednokrotnie zatrudniając do jej opracowania czołowych kreatorów mody. Trzeba przyznać, że narty z kobiecych serii prezentują się naprawdę ładnie, co możecie ocenić na zdjęciach pod artykułem.

Czy narty dla kobiet są już udziwnieniem czy faktycznym ukłonem w kierunku żeńskiej części wielbicieli narciarstwa? Na to pytanie nie chcemy odpowiadać, bowiem uważamy kwestię za indywidualną. Nikt zresztą nie może wybrać sprzętu za nas, same musimy dobrać takie narty, które zadowolą nas i zapewnią prawdziwą zabawę na stoku.

A. Złotkowska

16 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się, że narty musimy dobrać sobie sami. Co z tego, że są narty kobiece, delikatne, ale np. dla mnie są za lekkie. Gdy takie założyłam to czułam się na stoku bardzo niepewnie, miałam wrażenie, że upadek to tylko chwila czasu…. Męskie narty sa cięższe i lepiej mi się na nich „szusuje” 🙂 hmmm dziwny wyraz:) Obciążają lekko nogi i mam wrażenie, że wtedy lepiej przystają do śniegu…. Ale to rzecz gustu….

  2. ooo, Basikumac, widzę ze niezła z Ciebie narciara! Ja zaczynam dopiero w tym roku po raz pierwszy. Robimy wypad ze znajomymi do Wisły. Co prawda bedę wypożyczać sprzęt, ale dziękuję za uwagi. Nie każda nowośc na rynku musi być rewelacyjna. Choć pewnie wszystko zależy od indywidualnego uzytkownika.

  3. Tak Annastazjo! Każdy musi sam dobierać bo naprawdę można potem zamiast zabawy na stoku przeżywać takie męczarnie, że szok! Dobrze, że będziesz wypożyczać, bo zawsze pomierzysz, spróbujesz a jak nie pasuje to zmienisz na inne:) Miłej zabawy, bo zapewniam Cię, że jest cudownie! I nie bój się upadków tylko ubierz odpowiednio:)

  4. hmm… zima w mieście jest paskudna, czarny śnieg i chlapa. A w takich wysokich górkach biel, słoneczko, czyste powietrze. Mroźna temperatura i mozliwość ogrzania sie w schronisku grzanym winkiem. Tylko czemu człowiek nie uczył się jazdy na nartach za młodu? Zazdroszcze wam tej umiejętności:)

  5. A ja nigdy nie uprawiałam żadnych sportów zimowych i zawsze sobie obiecuję, że zacznę. Tym bardziej, że moje dzieci jeżdżą na nartach. Wiem, że wystaczy zacząć i wsiąka się na całego. Kiedyś spędzałam w Zakopanem sylwestra i było cuudownie.

  6. Ja nie potrafię niestety szusować na nartach i bardziej mnie ciągnie w stronę deski. W tym roku pierwszy raz próbowałam na niej jeździć, ale to nie takie łatwe:( Mam nadzieję, że w następny sezon opanuję wszystko i będę się świetnie bawić ze znajomymi 🙂

  7. Już nie nauczę się jeździć na nartach – blokuje mnie strach. Tak strach bo w młodości na nartach takich „pseudo” nartach złamałam kość udową z przemieszczeniem i dziękuję tylko, że chodzę. 5 operacji, dużo rehabilitacji – a mogły być większe powikłania. Ale podziwiam osoby które w ten sposób spędzają aktywnie swój czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ